Egy számtani sorozat első 15 tagjának összege 615, a tizenharmadik tag, pedig a második tag hatszorosa. Adja meg a számtani sorozat első, második és harmadik tagját.
2015. nov. 14. 16:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Az első tag x, a második x+d, a harmadik x+2d... Az első 15 tag összege 15x+105d=615, azaz egyszerűsítve 15-tel, x+7d=41. A 13. tag x+12d; ebből (x+d)*6=x+12d, azaz 6x+6d = x+12d, ami így rendezhető át: 5x+6d = 12d --> 5x = 6d.


Tehát két egyenletünk van:


x+7d = 41

5x = 6d


Innen már menni fog, ugye?

2015. nov. 14. 17:03
 2/2 A kérdező kommentje:
oh éreztem, hogy így kell, de ez hosszúnak tűnt így, nagoyn köszönöm. :)
2015. nov. 14. 17:23