Mi a megoldása ennek a matekfeladat c) részének? (Számtani sorozat! )


Leírom az a) és b) megoldásokat is, mert szükség van rá a c)-ben!

András osztálykirándulásra pénzt kapott szüleitől. Ha minden nap (az utolsó kivételével) elköltene 300 ft-ot, az utolsó napra maradna 500 ft-ja. De ha minden nap (az utolsó kivételével) csak 200 ft-ot költene el, az utolsó napra 900 ft-ja maradna.


a) hány napos a kirándulás?

"n": napok száma


300 × (n-1) + 500 = 200 × (n-1) + 900

300 n - 300 + 500 = 200 n - 200 + 900

300 n + 200 = 200 n + 700

300 n = 200 n + 500

100 n = 500

n = 5 napos a kirándulás


b) hány ft zsebpénzzel indult?

(behelyettesítés)

300 (5-1) + 500

300 × 4 + 500

1700 ft zsebpénzzel indult


c) ha első nap 200 ft-ot költ, másnap annál többet, majd minden további napon ugyanannyival többet, mint az előző napon, akkor a kirándulás végére elfogy a pénze. Hány ft-ot költött az utolsó napon?


a1 = 200

n = 5

S5 = 1700



2015. nov. 4. 17:41
 1/5 anonim ***** válasza:

Számtani sorozat összege felírható az alábbi alakban:

Sn = (a1+an)*n/2

Mivel tudod, hogy an=a1+(n-1)*d, ezért ha behelyettesíted, ezt kapod:

Sn = [2*a1 + (n-1)*d]*n/2


Ebben csak a 'd' ismeretlen, számoljuk ki:

1700 = [2*200 + (5-1)*d]*5/2

3400 = [400 + 4*d]*5

680 = 400 + 4*d

280 = 4*d

70 = d

Tehát minden nap 70 ft-tal többet költ, mint előző nap, így az utolsó napon a1+(n-1)*d=200+4*70=480 forintot fog költeni.

2015. nov. 4. 17:51
 2/5 A kérdező kommentje:

Hát, köszönöm.

Én ebben annyit nem értek összesen, hogy az én matektanárom mindig úgy tanította, hogy ha beszorzunk kettővel, akkor minden tagot be kell szorozni, te pedig csak az 1700-at szoroztad.

2015. nov. 4. 18:28
 3/5 anonim ***** válasza:
A /2 nem azt jelenti, hogy mindkét oldalt beszorozzuk kettővel, hanem az az egyenlet jobb oldalának nevezője, vagyis az egész jobb oldal el van osztva 2-vel. Így ha mindkét oldalt megszorozzuk 2-vel, akkor a jobb oldalon ugye ez az "osztvakettővel" eltűnik, míg a bal oldalt(1700) 2-vel megszorozzuk.
2015. nov. 4. 19:02
 4/5 A kérdező kommentje:
Ez igaz.. De máskor a tanárom akkor is mindent megszoroz. Biztos összekeverem valamivel... KÖSZÖNÖM!
2015. nov. 5. 08:20
 5/5 tatyesz ***** válasza:

Pl. 5=x/2 (szorzok 2-vel)


10=x


Másik pl. 5=(x+4)/2 (szorzok 2-vel)

10=x+4


Szerinted itt az x-et is meg a 4-et is kellett volna 2-vel szorozni?


1700 = [2*200 + (5-1)*d]*5/2 (szorzok 2-vel)

3400 = [400 + 4*d]*5


A jobb oldalon a 2-vel szorzás csak eltünteti a nevezőt. A számlálót nem kell 2vel szorozni.

2015. nov. 5. 13:13