Egy számtani sorozat első 4 tagjának összege -76, következő 4 tagjának összege -300. Mekkora a differencia?2015. okt. 18. 18:26
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Levezetést kérhetek?
2015. okt. 18. 18:45
3/3 anonim válasza:
S(1-4) = (a1 + a4) * (4/2)
-76 = (a1 + a4) * 2
-38 = a1 + a4 ◄ ⑬
a4 = a1 + (4-1) *d
a4 = a1 + 3*d ◄ ⑤
⑬-ba ⑤-öt behelyettesítve: -38 = a1 + a1 + 3*d = 2*a1 + 3*d ◄ ⑮
S(5-8) = (a5 + a8) * (4/2)
-300 = (a5 + a8) * 2
-150 = a5 + a8 ◄ ⑨
a5 = a1 + (5-1)*d
a5 = a1 + 4*d ◄ ⑦
a8 = a1 + (8-1)*d
a8 = a1 + 7*d ◄ ⑪
⑨-be ⑦-et és ⑪-et behelyettesítve: -150 = a1 + 4*d + a1 + 7*d = 2*a1 + 11*d ◄ ⑧
⑮ és ⑧ egy elsőfokú kétismeretlenes egyenletrendszert alkot; a két ismeretlen a1 és d.
Például, behelyettesítés módszerével megoldva: a1 = 2 és d = -14