Számtani sorozat? Könnyű!

Egy számtani sorozat első 4 tagjának összege -76, következő 4 tagjának összege -300. Mekkora a differencia?
2015. okt. 18. 18:26
 1/3 anonim válasza:
4 :)
2015. okt. 18. 18:41
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Levezetést kérhetek?
2015. okt. 18. 18:45
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

S(1-4) = (a1 + a4) * (4/2)

-76 = (a1 + a4) * 2

-38 = a1 + a4 ◄ ⑬


a4 = a1 + (4-1) *d

a4 = a1 + 3*d ◄ ⑤


⑬-ba ⑤-öt behelyettesítve: -38 = a1 + a1 + 3*d = 2*a1 + 3*d ◄ ⑮


S(5-8) = (a5 + a8) * (4/2)

-300 = (a5 + a8) * 2

-150 = a5 + a8 ◄ ⑨


a5 = a1 + (5-1)*d

a5 = a1 + 4*d ◄ ⑦


a8 = a1 + (8-1)*d

a8 = a1 + 7*d ◄ ⑪


⑨-be ⑦-et és ⑪-et behelyettesítve: -150 = a1 + 4*d + a1 + 7*d = 2*a1 + 11*d ◄ ⑧


⑮ és ⑧ egy elsőfokú kétismeretlenes egyenletrendszert alkot; a két ismeretlen a1 és d.

Például, behelyettesítés módszerével megoldva: a1 = 2 és d = -14

2015. okt. 18. 19:04