Berci és Andris egy kis zsebpénzre tehetnek szert, ha vállalják a kiürült befőttes üvegek ki-és lemosását. A délutáni elfoglaltságuktól függően az első nap 40 üveget hoznak rendbe, a további napokon 10-zel többet, mint az előzőn. Hányadik napon kerül sorra az 500. üveg?
Addig jutottam hogy az a1=40 és hogy a d=10 de tovvább nem tudom,előre is köszönöm aki segít
2015. okt. 6. 15:59
2/9 A kérdező kommentje:
az hogy hogy kell kiszámolni
2015. okt. 6. 16:34
3/9 anonim válasza:
a(n)=a(1)+(n-1)*d képlet ismerős?
4/9 A kérdező kommentje:
500=(40+40+(n-1)x10)x(n/2)
...
10n^2+70n-1000=0
x1=7,09 x2=-14,09
ez így jó?
2015. okt. 6. 17:11
6/9 A kérdező kommentje:
Az 500. üveg a 7. napon kerül sorra?
2015. okt. 6. 19:13
7/9 anonim válasza:
Hány üveget tisztítanak meg a hetedik napig?
8/9 A kérdező kommentje:
500??
2015. okt. 6. 20:46
9/9 anonim válasza:
Ennyire nem bonyolult a matek...
A felírt képletbe beírod n=7-et, és azt kapod, hogy 490-et takarítanak ki a 7. napig, így értelemszerűen a 8. napon fog sorra kerülni az 500. üveg...