Valaki segítene egy számtani sorozatos feladatban?


Berci és Andris egy kis zsebpénzre tehetnek szert, ha vállalják a kiürült befőttes üvegek ki-és lemosását. A délutáni elfoglaltságuktól függően az első nap 40 üveget hoznak rendbe, a további napokon 10-zel többet, mint az előzőn. Hányadik napon kerül sorra az 500. üveg?



Addig jutottam hogy az a1=40 és hogy a d=10 de tovvább nem tudom,előre is köszönöm aki segít



2015. okt. 6. 15:59
 1/9 anonim ***** válasza:
n a kérdés, mi nem megy?
2015. okt. 6. 16:15
 2/9 A kérdező kommentje:
az hogy hogy kell kiszámolni
2015. okt. 6. 16:34
 3/9 anonim ***** válasza:
a(n)=a(1)+(n-1)*d képlet ismerős?
2015. okt. 6. 16:59
 4/9 A kérdező kommentje:

500=(40+40+(n-1)x10)x(n/2)

...

10n^2+70n-1000=0


x1=7,09 x2=-14,09


ez így jó?

2015. okt. 6. 17:11
 5/9 anonim ***** válasza:
És mi a válasz a kérdésre?
2015. okt. 6. 18:09
 6/9 A kérdező kommentje:
Az 500. üveg a 7. napon kerül sorra?
2015. okt. 6. 19:13
 7/9 anonim ***** válasza:
Hány üveget tisztítanak meg a hetedik napig?
2015. okt. 6. 19:44
 8/9 A kérdező kommentje:
500??
2015. okt. 6. 20:46
 9/9 anonim ***** válasza:

Ennyire nem bonyolult a matek...


A felírt képletbe beírod n=7-et, és azt kapod, hogy 490-et takarítanak ki a 7. napig, így értelemszerűen a 8. napon fog sorra kerülni az 500. üveg...

2015. okt. 6. 23:04