Valaki letudná nekem vezetni, hogy hogyan jött ki a lent látható 2db térgeometriai matematika feladat megoldása?


1.) Mennyi festék kell egy 6,5 m hosszú, 45 cm átmérőjű oszlop befestéséhez, ha 1 m^2-re 20 dkg festéket számítunk?

MEGOLDÁS: 1,84 kg festékre lesz szükség.



2.) Egy 26 cm és 33 cm oldalú téglalapot kétféleképpen csavarhatunk hengerré. Hogyan aránylik egymáshoz ennek a két hengernek a térfogata?

MEGOLDÁS: 33/26



2015. nov. 18. 12:31
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

1.) Az oszlop oldalát, külső felületét kell lefesteni.

Ha „kiterítjük”, ez egy téglalap. Hosszabb oldala az oszlop hosszával egyező hosszúságú, rövidebb oldala a kerülete méretével egyező hosszúságú.

A kerülete 45 cm * π≈ 45 cm * 3,14 = 141,3 cm = 1,413 m.

1,413 m * 6,5 m = 9,1845 m².

Ha 1 m²-re 20 dkg festék kell, akkor 9,1845 m²-re 9,1845 * 20 = 183,69 dkg = 1,83679 kg, ami 2 tizedes-jegyre kerekítve 1,84 kg.


Csak ennyire volt időm, de egyébként is célszerű lenne, ha betartanád a GYIK elvárását:

„•Ne kérdezz több különböző dolgot egy kérdésben. Ezekről egyenként írj ki kérdéseket!”

Sokkal jobban jársz, mert egy-egy feladatot szívesebben oldanak meg, mint többet. Különösen, ha mint itt, rokon feladatokról van szó. Legalább az egyiket megoldhatnád. (Ha csak egy feladatot oldatsz meg mással, nem látszik ennyire olyannak, hogy semmit sem teszel magadért.)

2015. nov. 18. 12:56
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

2. ha a hosszabbik oldal mentén csavarod:

henger alapkör kerülete:26cm magassága 33

ha rövidebb oldal mentén: alapkör kerülete 33 magassága:26

2r*pi=33--->r=33/2pi

V1=(33/2pi)^2*26

2r*pi=26-->r=26/2pi

v2=(26/2pi)^2*33

v1/v2

((33^2*26)/4pi^2)/((26^2*33)/4pi^2) reciprokkal szorzunk:

((33^2*26)/4pi^2)*((4pi^2)/(26^2*33)) 4pi^2-el egyszerüsitve:

(33^2*26)/(26^2*33)=33/26

2015. nov. 18. 14:50
 3/4 anonim ***** válasza:

Az előzőben a térfogat számitásnál kimarad a szor "pi" de

a v1/v2-nél az is ki fog esni.

2015. nov. 18. 14:56
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!:)
2015. nov. 18. 16:15