Valaki el tudna magyarazni nekem egy fizika feladatot, legyszi? (A feladat lent)

Az 1200 m magasan egy helyben allo helikopterbol kiugrik egy ejtoernyos. Kilenc mp-ig szabadon esik, ekkor kinyitja az ejtoernyojet, majd 475 m uton egyenletesen lassil 5 m/s sebessegre. Ezutan ezzel a sebesseggel egyenletesen sullyed tovabb. A kiugrastol szamitva mennyi ido mulva erkezik le a foldre?

2015. nov. 17. 20:38
 1/7 anonim ***** válasza:
Szabadesés során a gyorsulás kb. 9,81 m/s2 (eltekintünk a légellenállástól). s = (at^2)/2 t1= 9 s, mint a feladat írja. A csúcssebesség kb. 9x9,81 m/s. Utána megtesz 475 métert. A lassulás során az átlagsebességgel (kb. 47,5 m/s) elosztod a 475 métert. Ez lesz t2. A maradék utat elosztod az 5 m/s-mal. Ez lesz t3. Összeadod a három időt, és készen vagy.
2015. nov. 17. 20:48
 2/7 anonim ***** válasza:

A feladatot két részre kell szeparálni. Az első részben h1=(g/2)*t1^2 függőleges irányú süllyedés következik be, a második szakaszban pedig h2=v2*t2.


g=9,81 m/mp^2;

h1+h2=1200 m;

t1=9 mp;

v2=5m/mp;


Egy ismeretlen van, ez t2. A kérdésre a válasz t1+t2 lesz. Csak be kell helyettesíteni.

2015. nov. 17. 20:52
 3/7 anonim ***** válasza:

Elnézést, kihagytam egy közbenső szakaszt, így valóban három részből áll a megoldás.

A közbenső szakaszon h12=475 m.

Végül az egyenletrendszerben így is csak egy ismeretlen lesz. A teljes idő: t1+t12+t2.

2015. nov. 17. 20:56
 4/7 anonim ***** válasza:

Tehát h1=(g/2)*t1^2=397,3 m.


h12=v1*t12+(g/2)*t12^2, ebből t12=4,336 s.


h2=1200-475-h1=327,7 m.


t2=h2/v2=65,54 s.


A teljes idő tehát 78,88 s.

2015. nov. 17. 21:07
 5/7 anonim ***** válasza:
#3 t12 hibás. Ehhez ~100 m/s sebességgel kellene esnie, ennyi pedig a csúcssebessége sincs.
2015. nov. 17. 21:13
 6/7 anonim ***** válasza:

Valóban, látszik, hogy már nagyon régen tanultam...


Nyílván

h12=v1*t12+((v2-v1)/2*t12)*t12^2, ebből t12=10,18 s.


Az összes idő: 84,72 s.


Remélem, most már nem számoltam el.

2015. nov. 17. 21:25
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom!!! :)
2015. nov. 18. 18:10