két szomszédos falu közti utat Gábor gyalog 1,2 óra alatt,Dénes kerékpárral 24 perc alatt tette meg. Dénes 8 km/h-val nagyobb átlagsebességgel haladt,mint Gábor. Milyen messze van egymástól a két falu?2015. nov. 17. 17:15
1/3 Pelenkásfiú válasza:
s = v * t
Gábor:
s = v * 1,2 h
Dénes:
s = (v + 8km/h) * 0,4 h
A zárójeles rész úgy jött ki, hogy Gábor sebességénél 8-al több Dénesé. A 0,4 h pedig a 24 perc átváltva.
Mivel tudjuk, hogy ugyanannyi utat (s) tettek meg, a két egyenlet jobb oldala egyenlő:
v * 1,2 h = (v + 8km/h) * 0,4 h
Mértékegységek nélkül ez egy egyszerű egyismeretlen egyenlet (v az ismeretlen):
1,2 v = 0,4 v + 8
0,8 v = 8
v = 10
Tehát 10km/h-val ment Dénes.
s = v * t = ... innen már menni fog. :)
2/3 Pelenkásfiú válasza:
Bocs, elrontottam a végét!
v * 1,2 h = (v + 8km/h) * 0,4 h
Tehát helyesen:
1,2 v = 0,4 v + 3,2
0,8 v = 3,2
v = 4
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:D
2015. nov. 17. 17:31