8. os matematika háziban kérhetnék segítséget? Légysziii!

két szomszédos falu közti utat Gábor gyalog 1,2 óra alatt,Dénes kerékpárral 24 perc alatt tette meg. Dénes 8 km/h-val nagyobb átlagsebességgel haladt,mint Gábor. Milyen messze van egymástól a két falu?

2015. nov. 17. 17:15
 1/3 Pelenkásfiú ***** válasza:

s = v * t


Gábor:

s = v * 1,2 h


Dénes:

s = (v + 8km/h) * 0,4 h

A zárójeles rész úgy jött ki, hogy Gábor sebességénél 8-al több Dénesé. A 0,4 h pedig a 24 perc átváltva.


Mivel tudjuk, hogy ugyanannyi utat (s) tettek meg, a két egyenlet jobb oldala egyenlő:


v * 1,2 h = (v + 8km/h) * 0,4 h


Mértékegységek nélkül ez egy egyszerű egyismeretlen egyenlet (v az ismeretlen):

1,2 v = 0,4 v + 8

0,8 v = 8

v = 10


Tehát 10km/h-val ment Dénes.

s = v * t = ... innen már menni fog. :)

2015. nov. 17. 17:26
 2/3 Pelenkásfiú ***** válasza:

Bocs, elrontottam a végét!


v * 1,2 h = (v + 8km/h) * 0,4 h


Tehát helyesen:

1,2 v = 0,4 v + 3,2

0,8 v = 3,2

v = 4

2015. nov. 17. 17:29
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:D
2015. nov. 17. 17:31