Segítséget kérek az alábbi arányosság kiszámításában?

Egy csomagot 1,7 m hosszú zsineggel kötöttek át, ebből a masnira használt zsinegdarab hossza 1 dm. milyen hosszú a doboz egy-egy éle, ha az élek aránya 3:5:8

2015. szept. 20. 09:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Tehát a doboz lekötéséhez 1,6 m zsineget használtak. Feltételezzük, hogy a zsineg minden lapon áthalad kétszer, ekkor tudjuk, hogy ha a;b;c az élek hossza, akkor a zsineg 4a+4b+4c hosszú, ez azt jelenti, hogy


4a+4b+4c=1,6, vagyis a+b+c=0,4. A fenti arányosságból két arányt fel tudunk írni:


a:b=3:5, vagyis a/b=3/5, tehát a=3b/5


c:b=8:5, vagyis c/b=8/5, tehát c=8b/5, ezeket beírjuk a és c helyére:


(3b/5)+b+(8b/5)=0,4 /*5


3b+5b+8b=2


16b=2, innen b=0,125 méter, innen a másik két él is kiszámolható:


a=3*0,125/5=0,075 méter


c=8*0,125/5=0,2 méter


Az ellenőrzést ezek fényében rád bízom.

2015. szept. 20. 11:09
 2/2 A kérdező kommentje:
Hálás köszönetem! a terület ebből következtetve egyszerű lesz:)
2015. szept. 20. 12:26