Ha a fizikában és a matematikában két szám egyenesen arányosak, akkor felírhatók egymás hányadosa ként. A szorzást mikor írjuk fel? Vannak egyéb hasonló logikájú és működésű egyenletek/számolások (értitek)?

Szeretném jobban megérteni a fizikát.

2015. ápr. 24. 23:07
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem egészen világos, hogy mit szeretnél. Akkor is felírhatsz 2 számot hányadosként ha nem arányosak egymással, meg 2 szám hogy lesz arányos egymással. Vagy paraméterre gondoltál vagy nem tudom, de próbáld megfogalmazni máshogy a kérdést.
2015. ápr. 25. 00:50
 2/3 A kérdező kommentje:

most példának: v=s/t, ugye az út és az idő egyenesen arányosak, tehát felírhatók egymás hányadosa ként, mivel minél nagyobb az út, annál több az idő is. Na az izotermikus állapotváltozásnál (Boyle-Mariotte Törvénye) a p.V=állandó, ugye itt szorzás van, és az a kérdésem, hogy ezek, hogyan arányosak, vagy nem is tudom, tulajdonképp miért így lettek felírva?

Más műveleteknél, hogy vannak ezek? (pl. összeadás, kivonás, négyzetre emelés, gyökvonás, stb...)

2015. ápr. 25. 10:45
 3/3 anonim ***** válasza:

Az egyenes arányosságot szerintem inkább képzeld el úgy, mint két változó egymáshoz képesti "szép" viszonyát..

Ha fennáll az hogy Konstans=s0/t0 és az is fennáll, hogy Konstans=(s0+ds)/(t0+dt) ahol a ds és dt a különbség, vagy delta (ami akár lehet egy infinitezimális mennyiség is), akkor ezt a "szép viszonyt" egyenes arányosságnak nevezzük.. tehát ha egyiket növelve növekszik a másik is, akkor a kettő viszonya nem növekszik és ez "szép", ezért neve is van..


Matematikában szinte bárminek adhatsz nevet, de főleg annak érdemes, amely sokszor megjelenik máshol, vagy ugyanabban az axiómarendszerben.. Az ennél "bonyolultabb" összefüggéseket, mint pl. az X érték az Y érték valamilyen polinomjával (kitevőre emelés, gyökvonás, logaritmus stb.) nő/csökken, tipikusan nem szoktuk elnevezni, mert ezekből végtelen sok is lehet..

2015. ápr. 25. 19:04