SokszorVoltMárÍgy kérdése:

Valaki tud segíteni fizikában?


Feladat: 12 óra után mennyi idő múlva lesz az óra nagy- és kismutatója merőleges egymásra?


Nekem a feladat levezetése kellen, a megoldást tudom, hogy 16,36 perc. Előre is köszönöm :)



2015. nov. 17. 20:37
 1/3 anonim ***** válasza:

Írd fel a két mutatóra az egyenletes körmozgás egyenleteit. Ez két egyenlet, de három ismeretlen lesz benne.

A harmadik egyenletet az adja, hogy indítástól a kívánt helyzetig mindkét mutató azonos idő alatt ér be.


3 ismeretlen, 3 egyenlet, ezt már meg tudod oldani.

2015. nov. 17. 21:10
 2/3 anonim ***** válasza:

A kismutató egy óra alatt 360°/12=30°-ot tesz meg, percenként ennek 1/60 részét, vagyis 0,5°-ot.

A nagymutató egy óra alatt 360°-ot tesz meg, egy perc alatt 1/60 részét, vagyis 360°/60=6°-ot.

12 órakor a mutatók ugyanott vannak, a kérdés, hogy hány perc múlva zárnak be derékszöget:

6*x - 0,5*x = 90

5,5*x = 90

x = 90/5,5 = 16,36 perc

2015. nov. 17. 21:10
 3/3 bongolo ***** válasza:

Máshogy megoldva, mint az első kettő:


Az órán a teljes kör 60 perc.

A derékszög 15 perc.

Ha x perccel múlt dél, akkor a nagymutató az x percre mutat.

A kismutató 1 óra alatt 5 percnyi ívet megy előre, ami azt jelenti, hogy 1 perc alatt 5/60 percnyit, x perc alatt pedig 5x/60 percnyit.

Ennél 15 perccel odébb van a 90 fokra lévő nagymutató:


5x/60 + 15 = x


Ezt oldd meg.

2015. nov. 17. 21:38