Valaki segíteni fizikában?


Sziasztok!

A fizika tanárunk kicsit bolond, nagyon rendes ember, de nem teljesen normális, már két éve tanít minket, es eddig minden dolgozatot úgy úsztunk meg, hogy ugyanazt adta fel mint órán.. (Kémia csoport vagyunk, nem igazán fogjuk használni a fizikát a későbbiekben). A magyarázatát senki se érti, a könyv egyedül ami néha segít. Most

viszont más lesz, feladott 5 példát, amit meg kell otthon csinálni, de

nincs fizikatanárom, senki se tud segíteni :(

Esetleg lenne közületek, aki meg tudná oldani? Eszméletlenül hálás lennék, nincs senki fizikát ismerősöm :(

Ezek lennének a példák:

Rengés idő: 0,1 mp


1. Mekkora lesz a kitérés 0,01 mp-nél, mekkora lesz a sebesség, gyorsulás?


2. Kocsi rezgő mozgást végez az asztalon rugóval.

Kocsi tömege: 20 dkg

Rugóállandó: 50 N/m

Mekkora a kocsi rezgésideje/frekvenciája, ha elengedjük?


3. Egy matematikai inga lengésideje 1,5 mp.

Mekkora az inga hossza?


4. Mekkora a rugóállandója annak a rugónak, amelyen a 15 kg testnek 0,8 Hz a rezgésszáma?

Mekkora a test legnagyobb sebessége, gyorsulása, ha a rezgés amplitúdója 5 cm?


5. Egy hegedű egy húrjának rezgésszáma 440 Hz. Amplitúdója 2,5 mm. Max gyorsulás, max sebesség?


Bocsánat a kérdésért, de nálunk fizikából mindenki sötét :(

Köszönöm előre is!


2015. szept. 27. 20:10
 1/2 anonim ***** válasza:

[link]

Nagyon klasszul összefoglalja a dolgot, a fontosabb képletekkel.


1) A fenti linken a kinematikai leírás rész szükséges a megoldáshoz, azon belül is a kitérés-idő, sebesség-idő, gyorsulás-idő függvények, amiben minden adott, csak ki be kell helyettesíteni. Hozzátenném azonban, hogy így feltéve a kérdés nem értelmezhető, mert mihez képest mekkora a kitérés, nem mindegy honnan indítjuk.

Még egy kis segítség: a függvényekben körfrekvencia van, ami számolható a periódusidőből (ott a képlet): omega = (2*PI)/T, ahol T a periódusidő(feladatban meg van adva).


2)

Fenti link, dinamikai leírás rész.

Adott a kocsi tömege (kg-ba át kell váltani) és a rugóállandó. Ha a (kb-ga átváltott) tömeget elosztod a rugóállandóval, majd veszed a gyökét, megkapod a körfrekvenciát(omega). A linken látod, hogy a körfrekvencia(omega) vagy úgy számolható, hogy (2*PI)/T vagy pedig 2*PI*f, ahol 'f' a frekvencia. Tehát az előbb leírt módon kiszámolod a körfrekvenciát, elosztod (2*PI)-vel, és megkapod a frekvenciát(f).

Dinamikai leírás résznél találod azt is, hogy a periódusidő(T) egyenlő 2*PI*gyök(m/D), itt is a feladat legelején számoltad a gyökös részt, behelyettesíted és kész is van.


3)

Matematikai inga lengésének periódusideje mindig:

T = 2*PI*gyök(L/g), ahol L a fonál hossza, g pedig a nehézségi gyorsulás (10 m/s^2 vagy 9,81m/s^2).

Tehát ha neked adott a periódusidő, akkor abból a fonál hossza:

[(T/(2*PI))^2]*g = L

Behelyettesíted és kész is.


4)

Pepitában a 2-es feladat.

m=15kg

f=0,8 Hz

omega=2*PI*f=2*PI*0,8=... kiszámolod

omega=gyök(D/m)

Neked D a kérdés, tehát át kell rendezni:

(omega^2)*m = D

Behelyettesíted az adatok, és megkapod a D rugóállandót.


Kinematikai leírás részénél(linken) megkeresed a sebesség maximuma és gyorsulás maximuma képletet. Mindkettőhöz csak az amplitudó és az omega szükséges, omegát számoltad, amplitudót feladatbn találod.


5)

Ugyanaz, mint a 4-es feladat második fele az előbb. Frekvenciából kiszámolod a körfrekvenciát (omega=2*PI*f), és már mindened adott.

Az amplitudó mértékegység átváltásra figyelj!

2015. szept. 27. 22:54
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen, sikerult!:)))
2015. szept. 29. 23:54