Egy versenykerékpár 18km/h sebességgel halad,és a kerék átmérője 0,7m.Határozzuk meg a versenykerékpár kerekének szögsebességét és fordulatszámát.
2015. nov. 8. 18:46
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Ha a kerék átmérője 0,7 m, akkor a kerülete 0,7 * 3,14 = 2,198 m.


Ha 18 km/h sebességgel halad, akkor óránként 18000 m-t tesz meg. 2,198 m kerületű kerék ekkora úton 18000 / 2,198 ≈ 8189,26 fordulatot tesz.

1 óra = 60 perc. Ha 1 óra alatt 8189,26 fordulatot tesz, akkor 60-ad része, azaz 1 perc alatt 8189,26 / 60 ≈ 136,49 fordulatot tesz.


Tehát a fordulatszám: 136,49 fordulat / perc, vagy ennek 60-ad része: 2,27 fordulat / másodperc.


Ha másodpercenként 2,27 fordulatot tesz, akkor egy fordulatot 1 / 2,27 ≈ 0,44 s alatt tesz meg. A szögsebesség (2 * π) / 0,44 = 6,28 / 0,44 ≈ 14,27 rad/s.

(Vagy, periódusidő helyett frekvenciával számolva: 6,28 * 2,27.)

2015. nov. 8. 19:49