Valaki segítene ebben az integrálásban?

Ez lenne a feladat: ∫√x'*³√x' y eleme a pozitív számoknak, és nagyon nem tudom, hogy jön ki az eredmény, aminek elvileg ki kéne jönnie. Nagyon megköszönném a segítséget!

2015. nov. 17. 20:16
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem fogalmazd meg a kérdést érthetőbben, mert ez így nem világos. Mi az integrandus, mi szerint integrálunk, és milyen tartomány felett.


Ezek nélkül sajnos nem tudunk segíteni, bármennyire is szeretnénk...

2015. nov. 17. 21:13
 2/5 anonim ***** válasza:
Meg persze hogy mik a jelölések. Mit jelölsz csillaggal és mit vesszővel.
2015. nov. 17. 21:13
 3/5 A kérdező kommentje:
Egy órám volt eddig integrálásból, szóval nem annyira tudom, hogy mi szerint integrálunk vagy hogy ez mit jelent. :/ A feladatban csak annyi volt, hogy "gyök alatt x szororozva harmadik gyök alatt x-szel", x pedig eleme a pozitív valós számoknak és ezt kell integrálni. A vesszővel a gyök jel végét szerettem volna jelezni, a csillaggal pedig a szorzást.
2015. nov. 18. 08:56
 4/5 tatyesz ***** válasza:
100%

Írd át a gyököket hatványba:


gyök(x)=x^(1/2)

köbgyök(x)=x^(1/3)


Szorzásnál a kitevők összeadódnak:


x^(1/2)*x^(1/3)=x^(1/2+1/3)=x^(5/6)


Tehát x az 5/6-odikont kell integrálni. Van egy olyan integrálási képlet, hogy ∫x^n dx = x^(n+1)/(n+1) + C


(dx-szel azt jelölik, hogy az x változó szerint integrálunk. Szabályosan egy integrálás ∫-vel kezdődik és dx-szel végződik (vagy dy-nal, vagy dt-vel stb, attól függ, mi szerint integrálsz))


Szóval hatvány integrálásánál a kitevőt eggyel növeljük, és ezzel az értékkel visszaosztunk:


∫x^(5/6) dx = x^(5/6+1)/(5/6+1) + C = x^(11/6)/(11/6) + C = 6/11*x^(11/6) + C

2015. nov. 18. 09:36
 5/5 A kérdező kommentje:
Így már világos, nagyon szépen köszönöm! :))
2015. nov. 18. 11:29