Mádásor kérdése:

Mennyi a hajó sebessége és az első hangjel kibocsátásakor a part távolsága? (C hang=330m/s)

Egy egyenletes mozgással merőlegesen a parthoz közlekedő hajóról hangjelet bocsátanak ki mely a visszaverődés után 8s múlva hallható a hajón.5 perc múlva a kibocsátott hangjel már 3 másodperc múlva hallható.
2015. nov. 8. 09:54
 1/1 anonim ***** válasza:

Először is elnézésedet kérem, már csaknem megjelenésétől halogatom a kérdésedre a választ, de nem tudtam eldönteni, mennyire pontos megfontolás kell. Lehet, hogy a bonyolultabb, azt is kiszámoltam, de nagyon hosszú lenne leírni. Mivel egyáltalán nem kaptál választ, az egyszerűbbet leírom. Lehet, hogy eleve erre a megoldásra gondoltak.


Az az egyszerűbb, ha nem vesszük figyelembe, illetve ha elhanyagoljuk, hogy a hang kibocsátása és a visszaérkezése között is halad a hajó.


Az 1. hang visszaérkezéséig 8 s telt el. Ezalatt a hang 8 s * 330 m/s = 2640 m-t tett meg.

A hang eljutott a partig és visszatért, ez tehát a parttól lévő távolság 2-szerese, a hang kibocsátásakor a hajó 2640 m / 2 = 1320 m-re volt a parttól.


A 2. hang visszaérkezéséig 3 s telt el. Ezalatt a hang 3 s * 330 m/s = 990 m-t tett meg.

A hang eljutott a partig és visszatért, ez tehát a parttól lévő távolság 2-szerese, a hang kibocsátásakor a hajó 990 m / 2 = 495 m-re volt a parttól.


A két pont közötti út megtétele alatt 5 perc telt el, ami 5 * 60 = 300 s.

A két pont közti távolság 1320 – 495 = 825 m.

A sebesség 825 / 300 = 2,75 m/s, ami (2,75 * 3,6 = ) 9,9 km/h.


‼ Tehát a hajó sebessége 9,9 km/h, az első hangjel kibocsátásakor 1320 m volt a part távolsága. ‼


//Ha figyelembe vesszük a hajó mozgását is, és pl. H-val jelöljük a m/s-ban megadott sebességét, akkor az 1. hang kibocsátásakor (8*330/2) + (8*H) távolságra volt a parttól. (Ha az egyszerűbben kiszámolt sebességét nézzük, akkor 8*2,75 = 22 m-el messzebb, azaz nem 1320, hanem 1342 m-re lett volna a parttól; persze, az ilyen megfontolású számolás után a sebessége is valamivel nagyobb volt.) És, nem tudom mennyire érdemes ennyire részletezni – kíváncsiságból megtettem -, mikor az sem pontosított a feladatban, hogy az 1. hangjel kibocsátása, vagy a visszaérkezése után telt el 5 perc a 2. hangjelzésig.

Szerintem, jó az egyszerűbb megoldás.//

2015. nov. 8. 19:13