Tudnátok segíteni ebben a feladatban?


Egy mértani sorozat első három tagjának összege 21. Az első tagból 10-et kivonva, a harmadikhoz 1-et adván egy számtani sorozatot kapunk. Mi a mértani sorozat?


Ezekkel a fajta példákkal vagyok bajban, nem tudom az egyenletet felírni.


Nagyon örülnék, ha valaki tudna segíteni.



2015. nov. 2. 22:45
 1/5 anonim ***** válasza:

x + x*q + x*q*q = 21

x*q - (x-10) = x*q*q +1 - x*q


Két ismeretlen, két egyenlet. Jó mulatást!

2015. nov. 2. 23:10
 2/5 anonim ***** válasza:

Én így csinálnám:

[link]

2015. nov. 2. 23:37
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem világos, mikor kiszámolom a kvócienst a másodfokú képlettel, akkor miért a-ra kapom azokat az értékeket?
2015. nov. 3. 07:03
 4/5 anonim ***** válasza:

"mikor kiszámolom a kvócienst a másodfokú képlettel"

akkor a 'q' értékeit kapom meg, majd ezeket visszahelyettesítve a korábbi egyenletbe megkapom az első elem értékét is. (ebből is kettő van)

2015. nov. 3. 09:31
 5/5 anonim ***** válasza:

A választékot bővítendő egy másfajta megoldás


A mértani sorozat

m1 + m2 + m3 = 21


A számtani sor

a1 = m1 - 10

a2 = m2

a3 = m3 + 1


A számtani sorban érvényes összefüggés szerint

a2 = (a1 + a3)/2

2*a2 = a1 + a3


Behelyettesítve

2*a2 = m1 - 10 + m3 + 1

átrendezve

m1 - 2*a2 + m3 = 9


Van két egyenletünk

m1 + m2 + m3 = 21

m1 - 2*a2 + m3 = 9


Az elsőből kivonva a másodikat

3*a2 = 12

ebből

a2 = 4


Mivel a2 = m2, a mértani sorozat egyenletébe behelyettesítve

m1 + 4 + m3 = 21

m1 + m3 = 17


Felhasználva a mértani sorra érvényes összefüggést miszerint

m1*m3 = m2²

m1*m3 = 16


ezzel van két egyenletünk

m1 + m3 = 17

m1*m3 = 16


Az elsőből

m3 = 17 - m1

a másodikba behelyettesítve

m1(17 - m1) = 16


A műveletek elvégzése, majd rendezés után az

m1² - 17m1 + 16 = 0

másodfokú egyenletet kapjuk, melynek két megoldása

m1 = 16

vagy

m1 = 1


Mivel m2 = 4, a sorozat hányadosa

q = m2/m1

vagyis

q = 1/4

vagy

q = 4


Ezek ismeretében már felírható a megoldást jelentő két mértani és számtani sor.


DeeDee

**********

2015. nov. 3. 12:11