Katsumiii kérdése:

Valaki tud segíteni ebben a két feladatban?


Egyik végén zárt, 1 dm² keresztmetszetű hengerben lévő, jól záró dugattyú 7 dm hosszúságú levegőoszlopot zár el. A dugattyút benyomjuk annyira, hogy a nyomóerő elérje a 400 N értéket. Az összenyomás során a gáz hőmérséklete nem változik meg, a külső légnyomás 10(az ötödiken) Pa. Mekkora nyomást fejtünk ki a gázra? Mekkora a gáz nyomása? Mekkora lesz a gáz térfogata?

A másik feladat pedig: Egy termoszban 0.5 liter 25°C-os üdítő van. Hány gramm -10°C-os jeget tegyünk az üdítőbe, ha azt szeretnénk, hogy a közös hőmérséklet kialakulása után 10°C-os folyadékot kapunk? ( A hőveszteségek és a termosz hőfelvétele elhanyagolható. A jég fajhője 2,1 kJ/kg*°C, olvadáshője 335 kJ/kg, a víz és az üdítő fajhője 4,2 kJ/kg*°C, az üdítő sűrűsége 1000 kg/m³.)



2015. okt. 19. 20:50
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

1.

[link]


Tehát az erő és a nyomott felület hányadosával egyenlő az általunk kifejtett nyomás.

A = 1 dm^2 = 0,01 m^2

F = 400 N

pk = F / A = 40000 Pa


Mivel a dugattyú nem mozog, ezért a gáz által kifejtett erőnek meg kell egyeznie a nyomóerővel. És mivel a dugattyú felülete ugyanakkora mindkét oldalán, így a nyomások is egyenlőek.

De! A gáznak volt egy eredeti nyomása is: p1 = 100000 Pa

Az összenyomás hatásáre pontosan az általunk kifejtett nyomással nőtt a gáz belső nyomása is: p2 = p1 + pk = 140000 Pa


A gáz hőmérséklete állandó, azaz izoterm állapotváltozásról van szó:

[link]


V1 = A * M

ahol M = 7 dm és A = 1 dm^2


Tehát V1 = 7 dm^3


p1 / p2 = V2 / V1

V2 = p1 * V1 / p2 = p1 / p2 * V1 = 10/14 * V1 = 5 dm^3

2015. okt. 20. 08:58
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

2.

Először meg kell határozni az üdítő tömegét:

V = 0,5 l = 0,5 dm^3

ρ = 1000 kg/m^3 = 1 kg/dm^3

mÜ = ρ * V = 0,5 kg


Második lépésben ki kell számolni, hogy mennyi energia (hő) kell 0,5 kg 25°C-os üdítő lehűtéséhez (10°C-ra):

ΔT1 = 25°C - 10°C = 15°C

c1 = 4,2 kJ / (kg * °C)

Q1 = m1 * ΔT1 * c1 = 31,5 kJ


Pontosan ennyi energia kell az m2 tömegű -10°C-os jég 10°C-os vízzé alakuláshoz, mert termoszban van, azaz eltekinthetünk a hőveszteségtől.

A jég vízzé alakulásának 3 lépése van:


- felmelegszik 0°C-ra:

ΔT2 = 0°C - (-10°C) = 10°C

c2 = 2,1 kJ / (kg * °C)

m2 = ?

Q2 = m2 * ΔT2 * c2 = 21 * m2


- elolvad:

Lo = 335 kJ / kg

m2 = ?

Q3 = m2 * Lo = 335 * m2


- felmelegszik 10°C-ra:

ΔT3 = 10°C - 0°C = 10°C

c3 = c1 = 4,2 kJ / (kg * °C)

m2 = ?

Q4 = m2 * ΔT3 * c1 = 42 * m2


És ezeknek az összege egyenlő Q1-gyel:

Q1 = Q2 + Q3 + Q4

31,5 = 21 * m2 + 335 * m2 + 42 * m2 = 398 * m2

m2 = 0,0791 kg = 79,1 g

2015. okt. 20. 09:12
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2015. okt. 20. 10:38