Miért lehet nagyobb kerekű kerékpárral gyorsabban haladni?
Ez azért a körülményektől függ.
Milyen feltételek mellett halad gyorsabban.
Ha csak ennyi van megadva akkor gondolom a (legegyszerűbb) nagyobb átmérő miatti nagyobb kerület miatt (azonos fordulatszám esetén).
Ez így egyáltalán nem értelmezhető kérdés.
Sztem rossz, hiányos a megfigyelésed. Talán azért, mert a kisebb kerekű gyerekkerékpárok sokkal gyengébb minőségűek, így lassabbak is.
A nagyobb kerekű gépek már felnőtt gépek, ők pedig gyorsabbak ugye. Ez pedig arra utal, mintha a nagyobb kerekű bringával gyorsabban lehet haladni.
De nézzük sorjában:
A sebesség (ha egyazon személyről beszélünk) leginkább a guminyomástól függ. Vagyis hiába nagyobb egy kerék, ha csak 3-4 bar nyomás van benne, az sokkal lassabb lesz, mint egy 8-10 bar nyomású kisebb kerék esetén.
Aztán az áttétel is fő meghatározó.
Ha a kerékkel arányosan csökkented a hátsó fogaskerekeket (és az elsőt nem változtatod), akkor pontosan "ugyanott vagy" áttétel tekintetében. Nem lesz lassabb a kisebb kerék.
Az sem igaz, hogy nagy áttétel -> nagyobb sebesség.
Az adott személy fizikai adottságai szerint van optimális áttétel. Az 53-11-es áttételt a legtöbben meg sem bírják forgatni, ilyen esetben 48-14-gyel adott esetben sokkal gyorsabban bírsz haladni.
A kerék mérete leginkább a lendkerék-hatás miatt érdekes, azaz, ha már egy nagyobb kerékkel van egy sebességed, akkor a kerék "tárol" forgási energiát, így egy hirtelen széllökés, vagy gyenge emelkedő nem lassít le annyira.
Olyasmi a kérdésed, mintha azt kérdezném, hogy a magas emberek miért okosabbak. Ez is egy téves kvázi-megfigyelésen alapul, ugyanúgy nincs értelme a kérdésnek.
(Nyilván a magas emberek a felnőttek körében vannak, akik jellemzően okosabbak, mint az alacsonyabb gyerekek...)
Igen tisztelt Parafagólem!
Kösz a választ, de hál'istennek nem a megfigyelésemmel van a bqj, ugyanis a kérdésem egy az egyben kimásoltam a fizika tankönyvemből. Szóval köszike, mindig feldobják a napomat az ilyen rosszindulatú válaszadók.
Ettől függetlenül a válaszod köszönöm :)
Ha minden változatlan (fizika tankönyvbeli feladatnál ha nincs más írva, akkor ezt szokás feltételezni), akkor a nagyobbra cserélt kerék egy fordulat alatt nagyobb utat tesz meg.
Természetesen nehezebb lesz tekerni, de azt szokás feltételezni, hogy ilyen apróságokon nem akadunk fenn. :)
Sztem ez továbbra is értelmezhetetlen kérdés ebben a formában. Még ha eltekintünk a szokásos EGYÉB körülményektől (nyomás, fizikai állapot stb.), akkor is a kerékméret maga egy sor más effektusban okoz változást.
Ez esetben a kérdést kell pontosan megfogalmazni:
Azonos pedálfordulat és áttétel esetén.. stb.
De ez még így se menthető.
Én inkább úgy vetném fel a problémát, hogy mit változtat a kerék mérete és mit nem a bringázáskor. Egyfajta problémaelemzésként, jó kis projektmunka lehetne.
Lektorként nem engedtem volna át ezt így.
(Sok tananyagot lektoráltam amúgy, tán ezért vagyok kényes a pontatlan kérdésekre.)
A könyv szerzője bizonyára nem ismeri ezt: kerekagy.blog.hu/2011/04/07/illegalis_sebesseghajhaszas_100_folott_biciklivel
Az ebben szereplő embernek bizonyára nem véletlenül van kis kerekű bringája. Ha már sok pénzt költ valamire, megnézi, mire.
#9, "A könyv szerzője bizonyára nem ismeri ezt:"
És alighanem más sem ismerheti, mert:
"Sajnos nincs megjeleníthető bejegyzés.."
De fejemet teszem rá, hogy a fizika törvényeit nem hágta át, amíg volt bejegyzés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!