2) Felnőttek vérnyomása átlagosan 80 Hgmm és 120 Hgmm között változik a szívműködés ciklusa alatt. 1 Hgmm 1 mm magas higanyoszlop hidrosztatikai nyomását jelenti. Milyen értékek között változik a vérnyomásunk Pa-ban mérve? Mekkora erőt fejt ki 120 Hgmm nyomású folyadék 1 cm^2 nagyságú felületre? g értékét vegyük 10 m/s^2-nek! (,,Megoldásként számoljátok ki a megadott értékekhez tartozó hidrosztatikai nyomást, nem egy szorzással való átváltást várunk!")2015. okt. 28. 13:20
1/2 anonim válasza:
ph = ρ * g * h
ρ: a folyadék sűrűsége kg/m^3-ben
g = 10 m/s^2
h: a folyadékoszlop magassága méterben
A jobb oldali táblázatban benne van a sűrűség. Segítség: 1 g/cm^3 = 1 kg/dm^3 = 1000 kg/m^3
Ha a megfelelő mértékegységekre átváltod a mennyiségeket, akkor a hidrosztatikai nyomást Pa-ban kapod meg.
A nyomás definíciója: p = F / A
p: a nyomás Pa-ban
F: az erő N-ban
A: a felület mérete m^2-ben
Ebből: F = p * A
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. okt. 29. 15:36