Fizika házi! Ezeket hogyan kell megoldani?


1) Egy autó célja felé először északi irányba indul 90 km/h-s sebességgel. Másfél óra elteltével útmunkálatok miatt kerülni kényszerül, ezért nyugati irányba fordul, és 20 percen át átlagosan 60 km/h-s sebességgel ebbe az irányba halad. Ezután ismét észak felé tart 10 percig, a sebességének megváltoztatása nélkül. Végül keleti irányba fordul, sebessége újra 90 km/h. Így haladva fél óra múlva érkezik meg úti céljához. Mekkora utat tett meg, és mekkora az elmozdulása a teljes út végén?


(A feladat a kérdés, de az a személyes kérdésem, hogy mi az az elmozdulás?)


2) Felnőttek vérnyomása átlagosan 80 Hgmm és 120 Hgmm között változik a szívműködés ciklusa alatt. 1 Hgmm 1 mm magas higanyoszlop hidrosztatikai nyomását jelenti. Milyen értékek között változik a vérnyomásunk Pa-ban mérve? Mekkora erőt fejt ki 120 Hgmm nyomású folyadék 1 cm^2 nagyságú felületre? g értékét vegyük 10 m/s^2-nek! (,,Megoldásként számoljátok ki a megadott értékekhez tartozó hidrosztatikai nyomást, nem egy szorzással való átváltást várunk!")


3) Zene ritmusa 138 ütés percenként. Hány másodpercenként esik egybe a kérdéses zene és a másodpercmutató ütése?


4) A fény sebessége 3*10^8 m/s, a hangé 340 m/s. Mekkora utat jár be a fény fél perc alatt? (m/s-ban) Mennyi idő alatt jutna ilyen távolságra a hang (ha eljutna)?



2015. okt. 26. 10:24
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom hogyan alakul az elfoglaltságom; egyelőre az 1. feladat megoldását tudom megírni.

(Egyébként, a lap alján olvasható GYIK ezt tartalmazza: „Ne kérdezz több különböző dolgot egy kérdésben. Ezekről egyenként írj ki kérdéseket!”)


1,5 óra ideig 90 km/h: a megtett út 1,5 h * 90 km/h = 135 km. ↑(É)

20 perc ideig 60 km/h: a megtett út (20/60) h * 60 km/h = 20 km. ← (NY)

10 perc ideig 60 km/h: a megtett út (10/60) h * 60 km/h = 10 km. ↑(É)

0,5 óra ideig 90 km/h: a megtett út 0,5 h * 90 km/h = 45 km. → (K)

A megtett út: 135 km + 20 km + 10 km + 45 km = 210 km.


Elmozdulás: az indulási pontból az érkezési pontba mutató vektor.

- Csak fő égtáji irányokba ment; ezek közül déli irányba nem.

- Északi irányba ment 135 + 10 = 145 km-nyit.

- Nyugati irányba ment 20 km-nyit, keleti irányba pedig 45 km-nyit. Tehát, a kiindulási ponttól 45 km – 20 km = 25 km-nyire van keletre.

Elképzelhetünk egy téglalapot, aminek hosszabb oldali 145 km hosszúak, a rövidebbek pedig 25 km-esek. Ennek egyik átlója az a vektor, amit keresünk.

Az átló két derékszögű háromszögre bontja a téglalapot.

Az átló hossza Pythagoras tételével számolható ki: áh = √(145² + 25²) = √(21650) ≈ 147,14 km.

A vektor iránya (szög) pedig szögfüggvénnyel: arctg(α) = 145/25 = 5,8 → α ≈ 80,22°.

(Ha az indulási pont egy óramutató tengelye lenne, akkor a kismutató kb. 12 óra 19 perc 33 másodperckor áll így.)


V á l a s z o k :

A megtett út 210 km.

Az elmozdulás vektora 147,14 km hosszú, és az indulási pontból nézve 80,22°-os.

2015. okt. 26. 12:16
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha 1 s alatt 3 * 10^8 m-t tesz meg a fény, akkor fél perc alatt, ami 60/2 = 30 s; 30 * 3 * 10^8 = 90 * 10^8 = 9 * 10^9 m-t tesz meg. Ez 9 Gm (gigaméter), ami 9 milliárd méter.

Ez 9 * 10^6 km, azaz kilencmillió kilométer.


Ha 1 s alatt 340 m-t tesz meg a hang, akkor fél perc alatt, ami 60/2 = 30 s; 30 * 340 = 10200 m-t tesz meg.

Ez 10,2 km.

2015. okt. 26. 13:21
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

1 perc = 60 másodperc.

Egy perc alatt, azaz 60 másodperc alatt az ütemek száma: 138.

138/60 = 2,3 ütem van másodpercenként.

A 2,3 nem egész szám, hogy az legyen, 10-zel kell szorozni.

Mivel 2,3 * 10 = 23; tehát 23 ütemenként (ami 10 másodpercenként van) esik egész másodpercre az ütem.


V á l a s z :

10 másodpercenként esik egybe a ritmus üteme és a másodpercmutató ütése.


E l l e n ő r z é s :

10 mp alatt 10 * 2,3 = 23 zenei ütem van.

Ennek időtartama: 23 * (60/138) = 23 * (10/23) = 10 * 23/23 = 10 * 1 = 10 másodperc.

20 mp alatt 20 * 2,3 = 46 zenei ütem van.

Ennek időtartama: 46 * (60/138) = 46 * (10/23) = 10 * 46/23 = 10 * 2 = 20 másodperc.

2015. okt. 26. 15:08
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. okt. 28. 13:20