Hogy kell megoldani ezt a fizika feladatot?


Egy U alakú csőben amelynek keresztmetszete S=2 cm^2 higany van. Az egyik ágába 20 cm^3vizet töltenek.

a) Számítsd ki a két folyadék közötti szintkülönbséget!

b) Mekkora térfogatú alkoholt kell a cső másik ágába tölteni, hogy a higany mindkét ágban ugyanolyan szintre kerüljön?


sűrűség higany=13600 kg/m^3, sűrűség víz=1000 kg/m^3, sűrűség alkohol=800 kg/m^2


A tanárnő azt mondta hogy a nyomással kell valahogy kiszámolni (gondolom két nyomás valahol egyenlõ). Már egy órája gondolkodom de sehogy sem jötten rá.



2015. okt. 25. 18:55
 1/4 anonim ***** válasza:

A nyomás itt csak annyit számít, hogy a cső mindkét szájára ugyanolyan mértékű nyomást rak a levegő. A következmény annyi, hogy egyenlő lesz a két ágban lévő folyadékmennyiség SÚLYA.


Ha 20 cm^3 vizet töltesz rá, az ugyanannyi súlyt rak rá, mintha (sűrűség_víz/sűrűség_higany)*20cm^3 higanyt töltöttél volna helyette (nevezzük ezt x-nek). Ekkor mindkét ág ugyanolyan magasan lenne, pont olyan magasan, mint a vizes esetben a higanyos ág.


A fenti vízmennyiség 20/S cm hosszú csőrészt tölt ki, ugyanilyen súlyú (fent kiszámolt) higanymennyiség pedig x/S cm hosszút. A kettő különbsége lesz a végeredmény.


b) esetben még egyszerűbb: ugyanakkora súlyú alkoholt kell rátölteni, mint a 20 cm^3 víz súlya. A sűrűségekből ez könnyen számolható.

2015. okt. 25. 19:15
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Annyit elrontottam, hogy tömeg helyett mindenhol súlyt írtam. :(

Régen volt már a fizika :)

2015. okt. 25. 19:16
 3/4 Csicsky ***** válasza:

Az a) kérdés:


L₁(H₂O) – a vízoszlop alsó szintjének (aljának) a magassága a cső aljától számítva

L₂(H₂O) – a vízoszlop felső szintjének a magassága a cső aljától számítva

L(Hg) – a higany szintjének a magassága a másik csőben a cső aljától számítva

ρ(Hg) – a higany sűrűsége (fajsúlya)

ρ(H₂O) – a víz sűrűsége (fajsúlya)

S = 2 cm²

g = gravitációs gyorsulás

L₂(H₂O) – L(Hg) = ?


L₂(H₂O) – L₁(H₂O) = a vízoszlop magassága


L(Hg) – L₁(H₂O) = ΔL(Hg) – ennek a higanyoszlopnak a súlya ugyanannyi, mint a másik csőben a vízoszlopnak a súlya, vagyis:


ΔL(Hg)*ρ(Hg)*g = [L₂(H₂O) – L₁(H₂O)]*ρ(H₂O)*g


[L₂(H₂O) – L₁(H₂O)]*S = 2 cm³


Gondolom, a többi már menni fog.

2015. okt. 26. 09:30
 4/4 Csicsky ***** válasza:

Helyesen (az „S“ kimaradt):


ΔL(Hg)*S*ρ(Hg)*g = [L₂(H₂O) – L₁(H₂O)]*S*ρ(H₂O)*g

2015. okt. 26. 09:36