A 70fokos törőszögű prizmára a Napbol érkezik a fény. A másik oldalon éppen nem látjuk a kék fényt mekkora a beesési szög, ha a prizma törésmutatója kék fényre 1.63?2015. okt. 5. 20:18
1/2 bongolo válasza:
Először is kell egy ábra. Ez nem tökéletes, de megteszi:
α = 70°
n = 1.63
A kérdéses beesési szög θ₁ akkor, ha (a rajzzal ellentétben) θ₄ = 90°, szóval a határszög (kék fényre). Ekkor a kék fény nem lép ki a prizmából.
θ₂ és θ₃ kapcsolata általános esetben: θ₂+θ₃ = α.
(Ezt vagy tanultátok, vagy gyorsan kijön a felső háromszögből: (90°-θ₂) + (90°-θ₃) + α = 180°)
Ez volt a bevezetés, most jön a megoldás:
θ₄=90°, ezért a jobb oldalon a fénytörésre ez írható fel:
n · sin θ₃ = 1
→ θ₃ = arc sin 1/1.63 = 37.84°
θ₂ = α - θ₃ = 32.16°
A bal oldalon pedig a fénytörés:
1 · sin θ₁ = n · sin θ₂
sin θ₁ = ... innen már rád bízom.
2/2 A kérdező kommentje:
Kosz ment a zold kéz!!!
2015. okt. 6. 15:58