Nem értem ezt a fizika feladatot valaki tud segíteni? (SŰRGŐS)

A 70fokos törőszögű prizmára a Napbol érkezik a fény. A másik oldalon éppen nem látjuk a kék fényt mekkora a beesési szög, ha a prizma törésmutatója kék fényre 1.63?
2015. okt. 5. 20:18
 1/2 bongolo ***** válasza:

Először is kell egy ábra. Ez nem tökéletes, de megteszi:

[link]

α = 70°

n = 1.63

A kérdéses beesési szög θ₁ akkor, ha (a rajzzal ellentétben) θ₄ = 90°, szóval a határszög (kék fényre). Ekkor a kék fény nem lép ki a prizmából.


θ₂ és θ₃ kapcsolata általános esetben: θ₂+θ₃ = α.

(Ezt vagy tanultátok, vagy gyorsan kijön a felső háromszögből: (90°-θ₂) + (90°-θ₃) + α = 180°)


Ez volt a bevezetés, most jön a megoldás:


θ₄=90°, ezért a jobb oldalon a fénytörésre ez írható fel:

n · sin θ₃ = 1

→ θ₃ = arc sin 1/1.63 = 37.84°


θ₂ = α - θ₃ = 32.16°


A bal oldalon pedig a fénytörés:

1 · sin θ₁ = n · sin θ₂

sin θ₁ = ... innen már rád bízom.

2015. okt. 5. 23:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Kosz ment a zold kéz!!!
2015. okt. 6. 15:58