Hogyan lehet egy törtben megadott tangens értéket átváltani fok/radiába? Pl. Ha van egy ilyenem, hogy "tg√3/3"? Tdom, hogy ez egy nevezetes szög de mivan ha nem jut eszembe az értéke?

2015. okt. 7. 20:10
 1/1 anonim ***** válasza:

Itt úgy érzem, hogy van egy kis keveredés.


Gondolom te erre gondolsz: tg(x)=√3/3, itt x=30°, de ha 360°-okkal forgatunk, ugyanennyi lesz az értéke, tehát x=30°+k*360°, ahol k tetszőleges egész.


Fokot radiánba egyszerű egyenes arányossággal váltunk át; tudjuk, hogy 180°=π, és az a kérdés, hogy 30° hány π. Ha mindkét oldalt osztjuk 180-nal, akkor 1°=π/180-at, ha ezt szorozzuk 30-cal, akkor 30°=30π/180-at kapjuk, ezt lehet egyszerűsíteni; π/6-ot kapjuk; ugyanígy 360°=2π, így a fenti egyenlet megoldásának radiánba írt alakja x=π/6+k*2π, ahol k tetszőleges egész.


Radiánból fokba pontosan ugyanígy váltunk.


Viszont ha valóban tg(√3/3) értéke a kérdés, akkor elemi módszerekkel nem tudjuk meghatározni, magasabb matematika szükséges a közelítő érték megadásához (Taylor-sor például).

2015. okt. 7. 20:21