Jól oldottam meg eddig ezt a matek feladatot? Hogyan tovább? (anyagrész: hegyesszögek szögfüggvényei)


Tehát ez a feladat:

Mekkora szöget zár be a vízszintessel az az egyenes út, amely 2 km hosszú, és egy 180 m magas dombra vezet?

Legelőször felrajzoltam ezt az ábrát. Az ábrából láttam, hogy az α szöget kell kiszámítani. Mi a füzetbe leírtuk, hogy α, a, b közül kettő ismeretében kiszámíthatjuk a harmadikat, így mivel sem az α-t, sem a b-t nem tudjuk, meg kellett valahogy kapjam az egyiket. A b kiszámítására felírtam a Pitagorasz-tételt: a^2 + b^2 = c^2, behelyettesítve, rendezve a végére ez jött ki: b= 2000-180=1820 (én itt az a-t 180m-nek, a c-t 2000m-nek vettem). Ezek után a definícióból (amely kimondja, hogy az α hegyesszög tangense az az arányszám, amit az α hegyesszögű derékszögű háromszögben az α szöggel szembeni befogó és az α szög melletti befogó hányadosaként kapunk) következően felírtam, hogy tgα=a/b=180/1820=0.098901098.

Ezután nem tudtam semmit csinálni, mert nem találtam meg a függvénytáblázatban ezt az értéket.



2014. febr. 1. 15:27
 1/5 anonim ***** válasza:

azt mondod hogy 2000m hosszú és 180m magasra megy fel.

akkor az alfával szemközti befogo a 180m az átfogó pedig 2000 m. Egyszerűen a sinalfa=180/2000

2014. febr. 1. 15:44
 2/5 A kérdező kommentje:
Legelőször én is így számoltam, de ez az eredmény sincs benn a függvénytáblázatban (nálam): 0.09 .
2014. febr. 1. 20:20
 3/5 anonim ***** válasza:
Megnéztem táblázatot a 0,09 értéket az 5 foknál megtalálod Számológéppel 5,163°
2014. febr. 1. 20:52
 4/5 anonim ***** válasza:
A függvénytáblázat már régen nem arra való hogy kikeresd a szögfüggvény értékeket, hanem egy hivatalos puska, amiben minden képlet benne van az érettségihez. Szögfüggvényekhez ott a számológép meg az inverz gombok.
2014. febr. 3. 07:21
 5/5 anonim válasza:

A Pitagorasz-tételed eredménye hibás, szerintem te gyököt vontál a műveletek elvégzése előtt, ha b^2-t akarod kiszámolni akkor a c^2-a^2 után vonsz csak gyököt (miután behelyettesíted, hogy 2000^2-180^2, először el kell végezni a négyzetreemelést mindkettőnek és kivonni, majd ennek a gyökét vonni)

másrészt, nem szükséges a b oldalt kiszámolni hozzá, ami elég csúnya szám is lesz, sok sok tizedesjeggyel.


A szögfüggvényeknél elég ismerni 2 oldalt, és ez nekünk tökéletesen jó, hiszen ismerünk 2-őt már, nem kell a b-t kiszámolni.

Ismerjük a szöggel szemközti befogót és az átfogót. A szinusz definíciója alapján: sinα=szemközti befogó/átfogó -> azaz sinα=180/2000. a 180/2000 egy arány(ha jól emlékszem/tudom) és tartozik hozzá egy középponti szög, az alfa, amit ha visszakeresünk, megkapjuk az adott értéket jelen esetben 180/2000=0,09-et.

Nincs más dolgod, mint a számológépen megnyomni a Shift vagy 2ndf-et és a szinuszt (így olyasmit is láthatsz, hogy szinusz^-1en) így kapsz majd 5,163 fokot.

Remélem segítettem :)

2015. ápr. 2. 22:02