Hogy kell integrálni az [4x/ (x^3+8) ] függvényt?

Próbáltam parciális törtekre bontás módszerével...de nekem nem jött úgy ki...segítenétek?

2015. okt. 3. 11:17
 1/6 anonim ***** válasza:

A nevezőt alakítsd! a^3+b^3=(a+b)*(a^2-a*b+b^2)

Azaz x^3+8=x^3+2^3=(x+2)*(x^2-2*x+4). Ekkor már jöhet a parciális törtekre bontás.

Remélem innen már megy, ha nem akkor csak szólj bátran és segítek!

2015. okt. 3. 12:13
 2/6 anonim ***** válasza:

Pedig ez olyan típus.

A nevező szorzattá alakítható az a^3+b^3=(a+b)(a^2-ab+b^2) azonossággal:

x^3+8=(x+2)(x^2-2x+4)

Ezzel parciális törtekre bontható a próbaegyütthatókkal:


4x/(x^3+8)=A/(x+2)+(Bx+C)/(x^2-2x+4)


(nekem A=-2/3, B=2/3 és C=4/3 jött ki)


most ugye A/(x+2) sima ügy


a másik törtet két törtre bontjuk általában (hacsak nem épp szerencsések az együtthatók..)


(Bx+C)/(x^2-2x+4)=(Bx+C)/[(x-1)^2+3]=

=[B(x-1)+B+C]/[(x-1)^2+3]

két részre bontva:


B(x-1)/[(x-1)^2+3]

ez sima logaritmusos verzió



[B+C]/[(x-1)^2+3]

ez meg egy arkusztangenses



így menni fog?

2015. okt. 3. 12:24
 3/6 A kérdező kommentje:
hát azt az azonosságot felismertem...de hogy megy oda C ha egyszer két szorzat van a nevezőben?
2015. okt. 3. 16:31
 4/6 A kérdező kommentje:
Jaaaaa...az x^2-2x+4-et is szorzattá alakítom?
2015. okt. 3. 16:52
 5/6 A kérdező kommentje:
valaki nem tudná ábrázolni?
2015. okt. 3. 17:32
 6/6 tatyesz ***** válasza:
Az x^2-2x+4-et nem tudod szorzattá alakítani (legalábbis a valós számok körében). Ezért a számlálóba nem elég egy konstans, hanem a Bx+C, ahogy fentebb írták.
2015. okt. 4. 09:12