Próbáltam parciális törtekre bontás módszerével...de nekem nem jött úgy ki...segítenétek?2015. okt. 3. 11:17
1/6 anonim válasza:
A nevezőt alakítsd! a^3+b^3=(a+b)*(a^2-a*b+b^2)
Azaz x^3+8=x^3+2^3=(x+2)*(x^2-2*x+4). Ekkor már jöhet a parciális törtekre bontás.
Remélem innen már megy, ha nem akkor csak szólj bátran és segítek!
2/6 anonim válasza:
Pedig ez olyan típus.
A nevező szorzattá alakítható az a^3+b^3=(a+b)(a^2-ab+b^2) azonossággal:
x^3+8=(x+2)(x^2-2x+4)
Ezzel parciális törtekre bontható a próbaegyütthatókkal:
4x/(x^3+8)=A/(x+2)+(Bx+C)/(x^2-2x+4)
(nekem A=-2/3, B=2/3 és C=4/3 jött ki)
most ugye A/(x+2) sima ügy
a másik törtet két törtre bontjuk általában (hacsak nem épp szerencsések az együtthatók..)
(Bx+C)/(x^2-2x+4)=(Bx+C)/[(x-1)^2+3]=
=[B(x-1)+B+C]/[(x-1)^2+3]
két részre bontva:
B(x-1)/[(x-1)^2+3]
ez sima logaritmusos verzió
[B+C]/[(x-1)^2+3]
ez meg egy arkusztangenses
így menni fog?
3/6 A kérdező kommentje:
hát azt az azonosságot felismertem...de hogy megy oda C ha egyszer két szorzat van a nevezőben?
2015. okt. 3. 16:31
4/6 A kérdező kommentje:
Jaaaaa...az x^2-2x+4-et is szorzattá alakítom?
2015. okt. 3. 16:52
5/6 A kérdező kommentje:
valaki nem tudná ábrázolni?
2015. okt. 3. 17:32
6/6 tatyesz válasza:
Az x^2-2x+4-et nem tudod szorzattá alakítani (legalábbis a valós számok körében). Ezért a számlálóba nem elég egy konstans, hanem a Bx+C, ahogy fentebb írták.