Matek valószínűség számítás help plz?


Egy 32 lapos magyarkártya csomagból hányféleképpen lehet kiválasztani 5 lapot, hogy:

pontosan 3 király legyen köztük

két piros és három zöld legyen közöttük

legyen köztük a makk ász

legyen köztük két egyforma értékű lap

legalább két tízes legyen közöttük

legfeljebb egy piros legyen közöttük

minden színből legyen közöttük


2015. okt. 1. 18:33
 1/2 anonim ***** válasza:
ez nem valószínűségszámítás
2015. okt. 1. 18:49
 2/2 anonim ***** válasza:

Ezt tényleg nem valószínűségszámítás, ez szimplán kombinatorika :) Bár a különbség csupán annyi, hogy utóbbi azt mondja meg hányféleképpen, előbbi, hogy mekkora eséllyel történhet meg valami.


Az, hogy 3 király legyen a következőképp néz ki:

Összesen 4 király van a pakliban, ebből kéne kihúzni 3-at, és kettőt a maradék 28 lapból. A 4 királyból hányféleképpen tudsz kihúzni 3-at, ha a sorrend, amiben kihúzod őket nem számít? 4 alatt a 3, azaz 4!/(3!*(4-3)!) = 4!/3!= 4


A maradék 28 lapból pedig hányféleképpen húzhatsz ki 2-t? 28 alatt a 2, vagyis: 28!/(2!*(28-2)!) = 28!/(2!*26!)= (27*28)/2 = 27*14= 378


Tehát a 3 királyt 4, a maradék két lapot 378 különböző módon húzhatod ki. Ezek együtt pedig 4*378=1512 különböző módon kerülhetnek kihúzásra. (ugye akármelyik királyokat húzod fel, mindegyik esetben 378-féle módon húzhatod ki a maradék két lapot, ezért mind a 4 esetben külön-külön van még 378 eseted, ezért lesz 4*378).


A többit is hasonlóan kell megoldani, hajrá :)

2015. okt. 1. 19:33