2015. szept. 14. 21:39
1/3 anonim válasza:
p db piros és f db fehér esetén:
az összes eset:
(p+f) alatt a 2, azaz (p+f)(p+f-1)/2
csak piros eset:
p alatt a 2, azaz p(p-1)/2
a szöveg alapján a két mennyiség hányadosa 1/2, amiből:
[p(p-1)/2]/[(p+f)(p+f-1)/2]=1/2
2p(p-1)=(p+f)(p+f-1)
2p^2-2p=p^2+2pf+f^2-p-f
p^2-2pf-f^2-p+f=0
ezt tekinthetjük p-re nézve másodfokú egyenletnek f paraméterrel:
p^2-p(2f+1)+f-f^2=0
ennek diszkriminánsa: 8f^2+1
ahhoz, hogy p értéke egész szám legyen, a diszkriminánsnak négyzetszámnak kell lennie;
f=0 lehetetlen ugye, ezért f=1 a legkisebb megfelelő érték
ekkor
p^2-3p=0
ebből pedig p=3 a megfelelő megoldás
vagyis 3 piros és 1 fehér esetén működik a dolog, és ennél kevesebb nyilván nem is lehet
ellenőrzés:
3 alatt a 2 = 3
4 alatt a 2 = 6
így valóban 1/2 a valószínűség
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Életmentő volt!
2015. szept. 14. 22:16
3/3 anonim válasza:
... akkor ma tettem vmi hasznosat :)