Egy fiókban piros és fehér zoknik vannak. Találomra kiveszünk 2 zoknit. Annak az esélye, hogy mindkét zokni piros 1/2. Legalább hány zokni van a fiókban?


2015. szept. 14. 21:39
 1/3 anonim ***** válasza:

p db piros és f db fehér esetén:


az összes eset:

(p+f) alatt a 2, azaz (p+f)(p+f-1)/2


csak piros eset:

p alatt a 2, azaz p(p-1)/2


a szöveg alapján a két mennyiség hányadosa 1/2, amiből:


[p(p-1)/2]/[(p+f)(p+f-1)/2]=1/2


2p(p-1)=(p+f)(p+f-1)

2p^2-2p=p^2+2pf+f^2-p-f

p^2-2pf-f^2-p+f=0


ezt tekinthetjük p-re nézve másodfokú egyenletnek f paraméterrel:


p^2-p(2f+1)+f-f^2=0


ennek diszkriminánsa: 8f^2+1


ahhoz, hogy p értéke egész szám legyen, a diszkriminánsnak négyzetszámnak kell lennie;


f=0 lehetetlen ugye, ezért f=1 a legkisebb megfelelő érték


ekkor

p^2-3p=0


ebből pedig p=3 a megfelelő megoldás


vagyis 3 piros és 1 fehér esetén működik a dolog, és ennél kevesebb nyilván nem is lehet



ellenőrzés:


3 alatt a 2 = 3


4 alatt a 2 = 6


így valóban 1/2 a valószínűség

2015. szept. 14. 21:58
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Életmentő volt!
2015. szept. 14. 22:16
 3/3 anonim ***** válasza:
... akkor ma tettem vmi hasznosat :)
2015. szept. 14. 23:02