9-edikes matek házi, segítség? Valószínüség számítás!


Négy barátnő a cukrászdában négyféle süteményt rendelt: Anna csokitortát, Bori gesztenyés kockát, Cili japán tortát, Dóri pedig gyümölcstortát. A pincér elfelejtette, hogy ki mit kért, és csak kiosztotta a sütiket.

a. Hányféleképpen teheti meg?

b. Hányféleképpen lehetséges, hogy Anna, Bori és Cili azt kapja, amit rendelt, de Dóri nem?

c. Hányféleképpen lehetséges, hogy csak Anna kapja azt amit rendelt.

d. Hányféleképpen lehetséges, hogy csak egyikük kapja azt amit, kért?


előre is köszönöm, nem a matek az erősségem!!!



2015. szept. 6. 12:33
 1/3 anonim ***** válasza:

a) 4*3*2*1=24

b) 0

c) 3*2*1=6

b) 4*2*2*1=16

2015. szept. 6. 13:21
 2/3 anonim ***** válasza:

Ez inkább kombinatorika mintsem valszám.

a.) Van a 4 féle tortád, hány féle képpen rendezheted sorba őket? Ha így teszed fel a kérdést látszik, hogy ez egy sorbarendezés, más néven permutáció, így a megoldás 4! .

b.) Ez puszta logikával megoldva. Ha dóri nem azt kapja amit rendelt az azt jelenti, hogy megkapta egy barátnője tortáját, amiből következik hogy az a barátnő megint csak nem a sajátját kapta. Magyarul nem lehetséges hogy csak Dóri kapott rossz tortát. A válasz 0.

c.) Tegyük fel hogy Anna kapja a tortát legelőször, és azt is kapja amit kért. A pincérnél maradt három torta. Hány féle képpen tudja kiosztani a pincér a maradék 3-at? Az a. részben tárgyaltak alapján 3! . Ebből nyilvánvaló, hogy 1 féle képpen tudja jól kiosztani, magyarul rosszul 3!-1 módon tudja kiosztani, tehát ez a megoldás. Nem tudom 9-ben tanultok-e ilyet |H|-||Ā|=|A|. Ez azt jelenti, hogy összes eset száma - nem megfelelő eset száma = megfelelő eset száma. Ha nem akkor felejtsd el, ha igen akkor ezt nem árt beleszőni a feladat megoldásába.

d.)Tegyük fel, hogy egyikük megkapja amit kért. Ez 4 féle képpen lehetséges, és mind a négy esetben az előző pontban leírtak alapján 3!-1 módon kaphatják meg rosszul a tortákat. Szóval mind a 4 esethez tartozik a rossz kiosztások száma, szóval a megoldás 4*(3!-1) = 4!-4

2015. szept. 6. 13:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, a részletes magyarázatot is! Így most, egész világos, köszönöm.
2015. szept. 6. 16:27