Hogyan kell megoldani ezt a fizika feladatot? Gáztörvények, középszint,10. o

Egy üres pezsgősüvegei 20°C hőmérsékleten bedugaszolunk, majd az üveget melegíthető vízfürdőbe helyezzük. Amikor a vízfürdő hőmérséklete eléri a 90°C-ot. A dugó kirepül az üvegből. Mekkora erővel tudtuk volna melegítés előtt a dugót az üvegből kihúzni? A dugó keresztmetszete 3 cm^2. A külső légnyomás 10^5 Pa.

2015. máj. 6. 16:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Két egyenletet tudunk kapásból felírni. Az egyiket 20 fokon, a másikat 90 fokon.


1) p1*A + Fh = Fsz + p_lég*A


Vagyis az üvegbeli nyomás által a dugóra kifejtett erő plusz a kiszámolandó húzóerő épp legyőzi a dugó szorulási erejét és a külső légnyomás visszanyomó erejét (A a dugó keresztmetszete).


2) p2*A = p_lég*A + Fsz


Azaz 90 fokon a palackban lévő levegő nyomása kirepíti a dugót, vagyis az ezáltal kifejtett erő épp legyőzi a külső légnyomás erejét plusz a dugó szorulását.


A két egyenletből:


Fh = Fsz + p_lég*A - p1*A = p2*A - p_lég*A + p_lég*A - p1*A = (p2-p1)*A.


Azt tudjuk, hogy a melegítés állandó térfogaton történik, és a levegőt ideális gáznak véve ez azt jelenti, hogy ilyenkor a p1/T1 = p2/T2 egyenlőség érvényes. Vagyis ebből máris megvan az, hogy


p2 = p1*T1/T2, amit behelyettesítve a korábbi eredménybe az adódik, hogy


Fh = p1*(T2/T1 - 1)*A.


Mennyi p1? Hát mivel az üveget 20 fokon zártuk le, és utána csak az üveg belsejét melegítettük, p1 éppen a külső légnyomás lesz, azaz p1 = p_lég.


Végül tehát


Fh = p_lég*A*(T2/T1 - 1) = 7.167 N.


Vigyázni kell a mértékegységekre, mivel A = 3 cm^2 = 0,0003 m^2-rel kell számolni, és T1 = 293 K, T2 = 363 K.

2015. máj. 6. 17:41
 2/3 anonim ***** válasza:
Bocsi, természetesen a p2 = p1*T2/T1, és nem p1*T1/T2. A többit jól írtam.
2015. máj. 6. 17:43
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. máj. 7. 18:54