Matricákat gyűjtünk.10 fajta matrica van. Mennyi a valószínűsége, hogy a 20. vásárolt matricánknál (a matrica be van csomagolva, így nem tudjuk melyiket vesszük) meglesz mind a 10 fajta?


2015. szept. 21. 21:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Itt is a komplementer valószínűséggel érdemes dolgozni, vagyis mennyi a valószínűsége, hogy a 20. vásárolt matricánknál még nincs meg mind a 10 fajta?

A 10-ből az egyiket, mondjuk a 10.-et kizárjuk, a többi 9 fajtából mind a húszszor vehetünk, ez 9*9*..*9 = 9^20 eset.

Ugyanakkor a 9.-et, 8.-at, stb. is ki lehet zárni,, és fennmaradó 9 fajtából választnai, tehát végül 10 * 9^20 eset van.

Összes eset: 10^20.

P(A 20.-nál meglesz mind a 10 fajta) = 1 - 10*9^20/10^20

2015. szept. 22. 00:19
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2015. szept. 22. 07:05