Segitenetek eljezdeni ezt a szamtani-mertani sorozatos feladatot?


Egy mertani sorozat elso 3 tagjanak osszege 114. Ha a 3. szamot 72-vel csokkentjuk, egy szamtani sorozat elso 3 tagjahoz jutunk. Melyik ez a mertani sorozat?


Csak elkezdeni nem tudom. a/q ; a ; aq

a/q+a+aq=114

Mi lesz a q-val? Nem huzhatom le, mert nem szorzat, ha meg beszorzok vele, nem tunik el.



2015. szept. 27. 10:42
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen a mértani sorozat első három tagja: a; aq; aq^2

Ekkor a+aq+aq^2=114. Kiemelsz a-t: a*(1+q+q^2)=114

Ha a harmadik számot csökkentjük 72-vel, akkor

a; aq; aq^2-72 egy számtani sorozat első 3 tagját kapjuk.

Minden számtani sorozat három egymás követő tagjára igaz, hogy a középső egyenlő a két szélső átlagával, azaz

aq= (a+aq^2-72)/2 ezt rendezve a*(2q-1-q^2)=-72.


a*(1+q+q^2)=114

a*(2q-1-q^2)=-72


Elosztod egymással a két egyenletet, ekkor


(1+q+q^2)/(2q-1-q^2)=114/-72=-19/12 keresztbe szorzol:


12*(1+q+q^2) = -19*(2q-1-q^2) ezt rendezve

0=7*q^2-50*q+7 és megoldva:


q=7 és q=1/7 ezeket visszahelyettesítve valamelyik a-t tartalmazó egyenletbe megkapod, hogy a=2 és a=98.


1. megoldás: a=2 és q=7

ellenőrzés: 2; 2*7=14; 2*7^2=98 összege tényleg 114, ha csökkentjük a 3. számot 72-vel akkor 2;14;26 tényleg számtani sorozat, mert d=12.

2. megoldás: a=98 és q=1/7

ellenőrzés: 98; 98*1/7=14; 98*1/49=2 összege tényleg 114, ha csökkentjük a 3. számot 72-vel akkor 98;14;-70 tényleg számtani sorozat, mert d=-84.

2015. szept. 27. 11:53
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Ment a zöld, ha ez számít :)
2015. szept. 27. 12:42