Hogyan kell megoldani ezt a számtani sorozatos feladatod?

Egy számtani sorozat első 10 tagjának összege, feleakkora, a mint a következő tíz tag összege. Határozzuk meg a sorozat első és n-edik tagját, ha az elsőt 15 tag összege 375.

2015. szept. 13. 18:52
 1/1 anonim ***** válasza:

az első 15 tag összege 375, akkor a középső elem:


a(8)=375/15=25


az első 10 tag:

25-7d+25-6d+...25+2d = 10*25-25d


a köv. 10 tag:

25+3d+25+4d+...+25+12d = 10*25+75d


felírva az összefüggést: 10*25-25d=(10*25+75d)/2


ezt megoldva: d=2


innen: a(1)=a(8)-7d=25-14=11


a(n)=11+(n-1)*2=2n+9

2015. szept. 13. 19:05