Egy számtani sorozat első 10 tagjának összege, feleakkora, a mint a következő tíz tag összege. Határozzuk meg a sorozat első és n-edik tagját, ha az elsőt 15 tag összege 375.2015. szept. 13. 18:52
1/1 anonim válasza:
az első 15 tag összege 375, akkor a középső elem:
a(8)=375/15=25
az első 10 tag:
25-7d+25-6d+...25+2d = 10*25-25d
a köv. 10 tag:
25+3d+25+4d+...+25+12d = 10*25+75d
felírva az összefüggést: 10*25-25d=(10*25+75d)/2
ezt megoldva: d=2
innen: a(1)=a(8)-7d=25-14=11
a(n)=11+(n-1)*2=2n+9