Hogyan kell megoldani ezt a sorozatos feladatot?


a2+a3+a4+a5=34

a2*a3=28

Számítsuk ki a sorozat első tagját és különbségét. Tudna valaki ebben segíteni üzenetben? Kijött egy eredmény, csak éppen törtszámmal és negatívba, úgyhogy valahol nagyon elrontottam, pedig az előző hasonló sikerült.



2014. szept. 5. 15:20
 1/9 anonim ***** válasza:

4a1+10d=34

2a1+5d=17 kifejezve a1 (17-5d)/2

(a1+d)(a1+2d)=28

((17-5d)/2)+d)((17-5d)/2)+2d)=28

végig számolva:

3d^2-68d+177=0

d1=3 d2=59/3

a1=1 a(2)1=-122/3

2014. szept. 5. 15:42
 2/9 anonim ***** válasza:

a2+a3+a4+a5=34

a2+(a2+d)+(a2+2d)+(a2+3d)=34


És tudjuk, hogy a2*a3=28, vagyis a2*(a2+d)=28


Vagyis van egy egyenletrendszerünk két egyenlettel és két ismeretlennel.

a2+(a2+d)+(a2+2d)+(a2+3d)=34

a2*(a2+d)=28


Ebből a2=4 és d=3 VAGY a2=-21 és d=59/3

Innen a1=1 és d=3 VAGY a1=-122/3 és d=59/3

2014. szept. 5. 15:45
 3/9 A kérdező kommentje:
köszi!
2014. szept. 5. 15:45
 4/9 anonim ***** válasza:

2. vagyok

Na, mire végigszámoltam, más is megoldotta már :)

Sebaj, ugyanaz jött ki mindkettőnknek, így legalább biztos jó az eredmény.

2014. szept. 5. 15:46
 5/9 A kérdező kommentje:
igen és látom, hogy hol számoltam el, nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek! :)
2014. szept. 5. 15:50
 6/9 anonim ***** válasza:
Gyakorlásképpen végezd el az ellenörzést. Minnél többet számolsz annál nagyobb lesz a rutin.
2014. szept. 5. 15:53
 7/9 A kérdező kommentje:
igen, mindig ellenőrzök és most van egy jó pár ilyen feladat, amin gyakorolhatom. köszönöm!
2014. szept. 5. 16:19
 8/9 anonim ***** válasza:
Akkor sok ötöst kívánok neked!
2014. szept. 5. 17:53
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2014. szept. 5. 18:11