Hogy kell megoldani ezt a számtani sorozatos feladatot?


Csak a feladat B része nem megy.


Egy lépcsőfeljáró két oldalát a házban lakók mozaiklapokkal szeretnék lefedni.

A)Hány mozaiklapra van szükségük, ha a feljáró 16 fokból áll, és egy lépcsőfok egyik oldalát 6 lappal fedhetik le? - ezt már kiszámoltam, és 1632 az eredmény.

B)A házban több lépcsőfeljáró is van, különböző számú lépcsőfokokkal. Oldjuk meg a feladatot általánosan: hány mozaiklapra van szükség egy 'n' hosszú lépcsőfeljáró két oldalának burkolásához? - Ez pedig, amit nem értek. Még magát a kérdést se nagyon. :/



2014. szept. 8. 22:00
 1/9 Tom Benko ***** válasza:
Hogyan számoltad ki az A)-t? Mert a B) pont ezt kérdezi. (Amúgy biztosan 1632?)
2014. szept. 9. 08:32
 2/9 Csicsky ***** válasza:
100%

Így számolt:


(16 + 1)*16/2*6*2 = 1632

2014. szept. 9. 09:42
 3/9 Csicsky ***** válasza:
100%

A “B” kérdés:


A képletbe, amelyik szerint kiszámoljuk a csempék számát 16 lépcsőfok esetébe, a “16” helyébe mindig azt a számot írjuk, ahány lépcsőfokról van szó:


Ha a fenti képlet szerint kell számolni, akkor:


(1 + 1)*1/2*6*2 = 12 (1 lépcsőfok esetében)


(2 + 1)*2/2*6*2 = 36 (2 lépcsőfok esetében)


(3 + 1)*3/2*6*2 = 72 (3 lépcsőfok esetében)


(100 + 1)*100/2*6*2 = 60 600 (100 lépcsőfok esetében)


(n + 1)*n/2*6*2 = (n + 1)*n*6 (n lépcsőfok esetében)

2014. szept. 9. 10:06
 4/9 A kérdező kommentje:

Hú, ez most elég bonyolult... :D Igazából most kezdtük ezeket venni, szóval még csak próbálkozom. Én úgy számoltam, hogy (2*6+15*6)/2 és ez szorozva 16-al... Ez 816, de mivel a lépcsőknek mind a két oldala le van fedve, ezért ezt az eredményt még megszoroztam 2-vel, és az 1632.

A te képletedet nem ismerem, de gondolom, majd ezt is tanuljuk. :D Közben találtam egy megoldókulcsot, és ott is ugyanúgy írja le, ahogy te, az én módszerem meg sehol sincs, szóval azt hiszem inkább megvárom, míg megtanuljuk ezt is, mielőtt ilyen feladatokat csinálnék. :D

2014. szept. 9. 19:19
 5/9 Tom Benko ***** válasza:
Egy feljáró 16 fokból áll. Mindegyik fok egy oldalához 6 csempe kell, ez összesen 96 csempe. Két oldala van, tehát 192 csempe jön ki nekem. Nem értem, miért kellene 1-től 16-ig össze is adni a számokat...
2014. szept. 10. 07:18
 6/9 A kérdező kommentje:
Nem egytől 16-ig, hanem 6-tól 96-ig hatosával lépegetve kell őket összeadni. Egy lépcsőfokhoz 6 mozaik kell. A következő lépcsőfokhoz pedig már 12, mert az kétszer magasabban van, mint az előző lépcsőfok, és 6*2=12, és így tovább. Tehát 6+12+18+24+....+96, ami összesen 816, ami szorozva kettővel (a lépcső két oldala)= 1632.
2014. szept. 10. 12:46
 7/9 Csicsky ***** válasza:
73%

Ezt a képletet írtam fel:


(n + 1)*n/2*6*2 = (n + 1)*n*6 (a csempék száma "n" lépcsőfok esetében)


Az első, ill. 1 lépcsőfokhoz 6 csempe kell. A másodikhoz 2*6=12 csempe, a harmadikhoz 3*6=18, a negyedikhez 4*6=24 és így tovább. A 16-ik sorban 16*6=96 csempe lesz, az "n"-edik sorban tehát: n*6 csempe lesz.


Ezek a számok (6, 12, 18, 24, ..., 96) egy számtani sorozatot alkotnak. Egy ilyen sorozatnak az összegét úgy számoljuk ki, hogy összeadjuk a sorozatnak az első és az utolsó tagját, ezt kiszorozzuk a tagok számával és ezt elosszuk kettővel (összegzési képlet), tehát:


(6 + 96)*16/2 = 102*16/2 = 816 csempe lesz egy oldalon


Ha egy "n" tagú számtani sorozatról van szó, akkor az utolsó tagja a sorozatnak az n*6, így a sorozat tagjainak az összege:


(6 + n*6)*n/2 = 6*(1 + n)*n/2


Mivelhogy a felüljárónak két oldala van, ezért ezt kisszorozzuk 2-vel:


A csempék száma tehát: 6*(1 + n)*n/2*2 = 6*(1 + n)*n


[link]

2014. szept. 10. 14:13
 8/9 A kérdező kommentje:
Nahát, nem is olyan bonyolult, mint gondoltam. Nem értem, miért nem tanultuk még, de így legalább már képben leszek. Köszönöm szépen! :D
2014. szept. 10. 20:14
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
100%
Ja, értam már! Nem a feljáról oldalára kell a csempe, hanem az oldalfalára! Mindjárt más, így természetesen jó, amit kaptál, meg a képlet is.
2014. szept. 11. 07:19