Egy buszos kiránduláson, félúton 10 busz leáll, így a többinek egy-egy utassal többet kell továbbvinnie. Mielőtt visszaindulnának, további 15 busz áll le, így minden hazaérkező buszban hárommal többen ülnek, mint a reggeli induláskor. Hányan vesznek részt az ünnepségen?

2015. aug. 10. 15:33
 1/10 anonim ***** válasza:
Egy buszban hány utas fér el? Azt nem adták meg?
2015. aug. 10. 15:49
 2/10 A kérdező kommentje:
Azt nem adták meg, csak ennyit ír a feladat.
2015. aug. 10. 15:54
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom, egyformák a buszok, mármint férőhely szerint.

Első menetben a drága jó egyenletrendszeres megoldás a kézenfekvő:


buszonként y férőhely és kezdetben x db busz esetén:


(1) xy = (x-10)(y+1)


(2) xy = (x-25)(y+4)


felbontva:


(1) xy = xy+x-10y-10

(2) xy = xy+4x-25y-100


átalakításokkal:


(1) x-10y = 10

(2) 4x-25y = 100


(1) 4x-40y = 40

(2) 4x-25y = 100


kivonva az alsóból a felsőt:


15y=60, azaz y=4

és ebből pedig x=50


s így 4*50=200 résztvevő van



ellenőrizve:


50 busz * 4 fő: 200

40 busz * 5 fő: 200

25 busz * 8 fő: 200



kicsit véleményes a busz megfogalmazás

2015. aug. 10. 16:02
 4/10 anonim ***** válasza:

Legyen x darab busz, mindegyik buszon y utassal, így x*y darab ember utazott összesen. Ha 10 busz leáll, és mindegyik (még működőképes) buszon 1-gyel több ember utazott, akkor (x-10)*(y+1) utast tudunk összeszámolni. Értelemszerűen mindkét esetben ugyanannyi ember utazott, ezért ezeket egyenlővé tehetjük:


x*y=(x-10)*(y+1) /zárójelbontás


x*y=x*y+x-10*y-10 /-x*y


0=x-10*y-10 /+10*y+10


10*y+10=x, ez azt jelenti, hogy az utasok függvényében meg tudtuk adni a buszok számát.


Az utolsó feltétel szerint az út végére x-25 busz maradt, melyek mindegyike y+3 utast szállított, összesen tehát (x-25)*(y+3) embert, ez még mindig megegyezik x*y-nal, tehát:


x*y=(x-25)*(y+3) /zárójelbontás


x*y=x*y+3*x-25*y-75 /-x*y


0=3*x-25*y-75 /+25*y+75, aztán :3


(25*y+75)/3=x


Ezzel kétféleképpen tudtuk megadni a buszok számát az utasok függvényében, tehát ezek biztosan egyenlőek:


10*y+10=(25*y+75)/3 /*3


30*y+30=25*y+75 /-25*y


5*y+30=75 /-30


5*y=45 /:5


y=9


y jelölte eredetileg az 1 buszon utazó emberek számát. Ezek alapján 9-en ültek 1 buszon. Ebből már azt is tudjuk, hogy


x=10*9+10=100 busszal indultak neki az utazásnak. Így kiszámolható, hogy 9*100=900-an vettek részt a kiránduláson.


Ellenőrzés: Ha lerobbant 10 busz, akkor a 90 buszon 900/90=10 ember utazott, ez 1-gyel több a 9-nél. 75 busznál már 900/75=12-en utaztak egy-egy buszon, ez 3-mal több a reggeli elosztásnál.


Tehát jól számoltunk; 100 buszon összesen 900-an utaztak.

2015. aug. 10. 16:07
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. aug. 10. 16:10
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
A kétféle megoldásból is látszik, hogy a feladat közel sincs egyértelműen megfogalmazva... Valószínűleg Parafagólem megoldása lesz a jó, mivel az közelebb áll a valósághoz (bár vannak 12 főt elbíró (kis)buszok, de valószínű, hogy nem fognak 100-at bérelni belőlük).
2015. aug. 10. 16:10
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

az enyém annyiban nem jó, hogy én TOVÁBBI 3 utassal számoltam a visszaút esetén, nem pedig a reggeli számhoz képesti plusz 3-mal


az elv az teljesen ugyanaz

2015. aug. 10. 17:19
 8/10 anonim ***** válasza:

A feladat teljesen jól megoldható, 2 egyenletes egyenletrendszert kapunk, amiből kiszámolható a megoldás :)

(Ami a második levezetés szerinti x=100 darab busz, darabonként y=9 utassal, tehát 900 fő)

2015. aug. 11. 01:42
 9/10 anonim ***** válasza:
Vajon a sofőrök is részt vettek az ünnepségen?:)
2015. aug. 11. 13:09
 10/10 anonim ***** válasza:
hűha... ez nagyon bonyolult pedig én értek a matekhoz és nyolcadikos vagyok de ezt még nem vettük és elég magas. De ahogy elnéztem a többiekét van benne nehézség.Ne hari hogy nem tudtam segíteni.
2015. okt. 7. 13:16