A dominók jelentenek most törtszámokat, a felső felén lévő szám legyen a számláló, az alsó felén lévő a nevező. Tedd igazzá az egyenleteket minden esetben egyetlen dominó megfordításával!

a, 2 harmad*2 hatod*1 ketted=4 negyed

b, 1 negyed*2 ötöd*5 egyed= 6 harmad

c, 1 harmad*1 hatod*1 negyed= ? ?

Melyik dominó lehet a c, feladatban az egyenlőség jobb oldalán?



2015. júl. 17. 17:03
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, csak a C-hez kell segítség:


Mindig egy-egy dominót fordíts meg, és add össze őket (közös nevezőre hozás):

3/1 + 1/6 + 1/4 = valami

1/3 + 6/1 + 1/4 = valami

1/3 + 1/6 + 4/1 = valami


Ha összeadod a bal oldalt, megkapod a valamiket, amelyikek a dominók. Ha jól sejtem csak az egyik valami lesz hivatalos dominó elem (a dominókon általában 1 és 6 között, vagy 1 és 8 közötti számok vannak. Ennek a feltételnek fognak ellent mondani).

2015. júl. 17. 18:58
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem csak a c,-hez kell segítség. Mint ahogy leírta a feladat is, hogy " tedd IGAZZÁ az egyenleteket MINDEN esetben egyetlen dominó megfordításával"! Úgyhogy nem csak a c,-hez kell segítség, hanem maga az összeshez, mert meg kell fordítani az egyik dominót, hogy az egyenlet igaz legyen. Azért írtam ki ezt a kérdést, hogy erre megkapjam a választ, mert bárhányszor bármelyikkel végigpróbáltam, sehogy nem jött ki.
2015. júl. 17. 20:01
 3/4 anonim ***** válasza:
43%

2/2 ma 20:01:


Ha kipróbáltad volna, ki is jött volna. Nem próbáltad megoldani.


(az első kommentemben összeadást írtam véletlen szorzás helyett, de a lényeg ugyanaz)

2015. júl. 17. 20:48
 4/4 anonim ***** válasza:

Najó, nézzük:


Egy dominót kell megfordítani, tehát 3 lehetséges megoldás lehet, vagy az elsőt, vagy a másodikat, vagy a harmadikat kell megfordítani... éppezért nem valami nehéz dolog, egyszerű próbálgatással meg lehet csinálni.


Nézzük az a) részt:


2/3 * 2/6 * 1/2 = 4/4


4/4 az igazából 1 ugyebár.

próbálgassuk végig, először fordítsuk meg az elsőt:

3/2 * 2/6 * 1/2 = 1

6/24 = 1


Hát ez nem patent. Akkor a másodikat:


2/3 * 6/2 * 1/2 = 1

12/12 = 1

1 = 1


juhú, jó megoldás! Nézzük meg azért a harmadikat is, hátha az is jó:


2/3 * 2/6 * 2/1 = 1

6/18 = 1


Hát nem.


Ilyen egyszerű igazából az egész, a b) részt csináld csak meg te.


A c) részhez adok egy tippet: Pontosan ugyanazt kell csinálni, mint az a) és b) részekben, csak ahelyett, hogy megkeresed, melyiket kell átfordítani, megnzéed mi lesz az eredménye a szorzásoknak, ha ezt vagy azt átfordítod, és megnézed, egyszerűsíthető-e úgy a kapott tört, hogy egy dominóra ráférjeneka számok.

2015. júl. 17. 21:32