Határozd meg az m∈R értékét, ha tudjuk, hogy {x∈R/ x^2 − (m + 2) x + m +1 = 0}= {1}

2015. júl. 11. 13:28
 1/4 anonim ***** válasza:
Ez egy 2-fokú paraméteres feladat. A kérdés: mennyi az m valós paraméter értéke, ha az x valós változóra igaz a fenti egyenlet. Ez most érthetőbb, vagy még mindig totál zavaros?
2015. júl. 11. 13:58
 2/4 A kérdező kommentje:

Még nem egészen.

Hogy induljak el? Megpróbáltam a másodfokú egyenletből kiszámolni a diszkriminánst, aztán a két megoldásnak x=1 és x=m+1 jött ki. Valamelyiket vissza kéne helyettesítsem az eredeti egyenletbe? Akkor kiesik az m, nem tudom hogyan tovább.

És a feladat szövegében mi az a ={1}?

Köszönöm szépen :)

2015. júl. 12. 10:01
 3/4 anonim ***** válasza:

Az azt jelenti, hogy a megoldáshalmaz egyetlen eleme az 1.

Vagyis, ha x helyére 1-et írsz, akkor igaz lesz az egyenlet.


Tehát 1-(m+2)*1+m+1=0.


Ezt rendezve: 0=0, azonosság.

Ez annyit tesz, hogy az 1 az mindig megoldása az egyenletnek. Most már csak az kell, hogy ez legyen az egyetlen megoldás.


Ez akkor teljesül, ha a diszkrimionáns nulla:


(m+2)^2-4(m+1)=0

m^2=0, azaz m=0


és valóban m=0 esetén x^2 − 2x + 1 = 0 lesz az egyenlet, ennek pedig csakis az x=1 a megoldása.

2015. júl. 12. 10:29
 4/4 A kérdező kommentje:
Ó, köszönöm :)
2015. júl. 12. 10:41