Egy raktárból 21 egyenlő nagyságú tartályt kell elszállítani 3 tehergépkocsival. A tartályok közül 7 tele van, 7 üres, 7 pedig félig van.

Hogyan rakhatók föl a tartályok a 3 kocsira úgy, hogy mindegyikre ugyanannyi tömeg jusson?( A tartályok tartalmát nem lehet átönteni.)



2015. jún. 22. 12:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy mindhárom teherautó 7 tartályt szállít el, ekkor a tartályok tömege elhanyagolható (mivel egyenlő tömegűek, és mindegyik ugyanannyit visz). Ebben az esetben vegyük úgy, hogy a tele tartály 2-t ér, ekkor a félig tele tartály 1-et, az üres pedig 0-t. A folyadékok össztömege így 7*(2+1+0)=21, vagyis 7 egység folyadékot kell elszállítania 1-nek. Így már csak az a kérdés, hogy ezt a 7-et hogyan tudjuk előállítani, de mivel 7 tartályt visznek a teherautók, ezért 7 szám összegéből kell összeszerkesztenünk. Egyik lehetséges megoldás:


1.: 2+2+2+1+0+0+0

2.: 2+2+2+1+0+0+0

3.: 2+1+1+1+1+1+0


Tehát az első elvisz 3 telit 1 féltelit és 3 üreset, a második ugyanígy, a harmadik pedig a maradékot (1 teli, 5 félteli, 1 üres). Megvagyunk.


Ha viszont a különböző teherautók különböző mennyiségű tartályt vihetnek, akkor kellene tudni a tartályok tömegét és a bennük tárolt anyag tömegét is.

2015. jún. 22. 12:35
 2/4 anonim ***** válasza:

A szöveges feladatokat úgy tudod megoldani, hogy nekiállsz. Nekiállsz, és útközben kitalálod a megoldást. Mivel senki nem tudja a megoldást ránézésre, ezért mindenki ugyanígy jár el, én is.


Megnyitottam egy paintot, rajzoltam három tehergépkocsit, majd rápakoltam a dolgokat úgy, hogy megoldást kapjak.


Így rávezettem magam a megfejtésre, ami az lett, hogy


1. kocsin: 3 teli, 1 fél, 3 üres

2. kocsin: 2 teli, 3 fél, 2 üres

3. kocsin: 2 teli, 3 fél, 2 üres


Tanulság, hogy hiába nincs fogalmad egy feladatról, akkor is állj neki, útközben lesz.

2015. jún. 22. 12:36
 3/4 anonim ***** válasza:
És mielőtt megkérdeznéd, hogy most akkor melyik a jó megoldás; mindkettő. Az a jó ezekben a feladatokban, hogy több megoldás is van, igazából ha van egy minimális logikai érzéked, akkor nem lehet elhibázni.
2015. jún. 22. 12:48
 4/4 A kérdező kommentje:

Mindkettőtöknek köszönöm. Ebben is tudnátok segíteni?

Huba gyufaszálból két igaz állítást rakott ki az asztalra:

819- 628= 112 ; 909-128= 512

Vajon hogyan fejezi be ezt a kirakást úgy, hogy ez is igaz legyen? 608- 818

2015. jún. 22. 12:49