Matek érettségi gyökös feladat!?!


Nem értem és nincsen segítségem, valaki ránézne?


Válassza ki az A halmaz elemei közül azokat a számokat, amelyek megoldásai

az sqrt(sqr(x))=-x egyenletnek! A={-1;0;1;2;3}


A megoldás szerint csak -1, 0 jó. Pedig:


sqrt(sqr(9))=-3;3=-3


2015. júl. 20. 17:31
 1/4 anonim ***** válasza:

sqrt(sqrt(x))=-x.

-1 nem jó, mert: sqrt(sqrt(-1))=sqrt(i)=sqrt(2)*(1+i)/2, ami nem -1.

0 jó, mert sqrt(0)=0, -0=0.

1 nem jó, mert sqrt(1)=1, 1nem=-1

2,3 se jó.

2015. júl. 20. 17:51
 2/4 anonim ***** válasza:
Kezdjük az elején te mit jelölsz sqr-rel? sqrt az a négyzetgyök az általános jelölés, de az sqr az nem
2015. júl. 20. 18:38
 3/4 anonim ***** válasza:

Gondolom sqr a négyzetre emelés rövidítése akar lenni.


Egyébként bizonyos szempontból mindegyik szám belefér a megoldásba, hiszen egy számnak valójában két négyzetgyöke van, pl a 4-nek 2 és -2. Ilyen módon bármelyiket helyettesíted be, jó megoldást kaphatsz.

pl sqrt(3^2)=sqrt(9)= -3 valid megoldás lehetne. Éppen emiatt a feladat egy PICIT katyvasz.

Mindazonáltal a négyzetgyököt éppen ezért úgy szokás definiálni, hogy egy nemnegatív szám négyzetgyöke is nemnegatív szám (tehát a negatív gyököt nem vesszük figyelembe).


Ekkor viszont ha a pozitív számokra kipróbálod azt látod, hogy pl ha a hármat választod akkor

sqrt(3^2) =? -3

sqrt(9) =? - 3

3 =/= -3 lesz az eredmény. És minden pozitív számra ugyanígy, hiszen ha az eredeti x-ed pozitív, akkor negatív gyököt kéne kapnod a végén, de a négyzetgyök definíciója miatt ilyet nem kaphatsz.


Így a megoldás csak a -1 és a 0, mivel:


sqrt((-1)^2) =? 1

sqrt(1)=? 1

1 = 1


valamint:


sqrt(0^2) = 0

sqrt(0) = 0

0 = 0


Így már érthetőbb?

2015. júl. 21. 04:54
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm utolsó, az sqr miatt pedig bocsi, infós vagyok és megszoktam, de máskor figyelek rá.
2015. júl. 21. 08:22