a, A hatodikosok kieséses rendszerben megrendezett asztaltenisz-bajnokságán 16-an indulnak, tehát az első fordulóban 8 mérkőzést, a másodikban 4-et stb. játszanak. Az első két fordulóra totószelvényt bocsátanak ki. Hányféleképpen tölthető ki az első, ill. a második forduló szelvénye? ( Az asztalteniszben nincs döntetlen).

b, A kiesés formában megrendezett iskolai asztaltenisz-bajnokságon 129-en indulnak. Ha egy fordulóban páratlan számú játékos van, akkor egy játékos sorsolás alapján jut tovább, a többiek megmérkőznek, és csak a győztes jut a következő fordulóba, míg végül a döntő győztese lesz a bajnok. Minden mérkőzés eredményét egy táblázatban rögzítik. Hányadik sorba írják a döntő eredményét?

Hány sor telt volna be a füzetben, ha 2, 3, 4, 5, 8, 9, illetve 137 tanuló indult volna?



#matematika #tanuló #mérkőzés #asztaltenisz-bajnokság
2015. júl. 7. 15:34
 1/3 anonim ***** válasza:

a.)

Mind a 8 mérkőzésnél kétféle választás van, 1 vagy 2, tehát: 2^8= 256


A második körben: 2^4= 16


b.)


1. forduló: 129-ből egy sorsolással tovább megy, illetve a 128-ból minden második vagyis 64 játékkal. Ez 64 meccs

2. forduló: 65-ből egy sorsolással tovább, 32 játékkal, ez 32 meccs

3. forduló: 33 játékos van, egy sorsolással, 16 játékkal, 16 meccs

4. forduló, 17 játékos: 1 sorsolással, 8 játékkal, 8 meccs

5. forduló: 9 játékos

1 sorsolással, 4 játékkal, ez 4 meccs

6. forduló: 5 játékos

1 sorsolással, 2 játékkal, ez 2 meccs

7. forduló: 3 játékos, egy sorsolással, 1 játékkal, 1 meccs van

8. forduló, 2 játékos, ez a döntő


Összesen: 64+32+16+8+4+2+1+1=128 meccs, vagyis 128 sor a füzetben


Ugyanígy végig lehet zongorázni a többinél


2-nél egy meccs

3-nál két meccs

4-nél három meccs

5-nél négy meccs stb. fog kijönni, mindig eggyel kevesebb, mint a játékosok száma.

2015. júl. 7. 16:08
 2/3 anonim ***** válasza:

a) 2^8, 2^4 ertelemszeruen (minden meccs ketfelekepp vegzodhet, es egymastol fuggetlenek).


b) Kieseses formaban minden meccsen pontosan 1 ember tavozik (fuggetlenul attol, hogy ugy jutott oda, hogy megvert valakit vagy hogy besorsoltak). Szoval ha 129-en indulnak, akkor 128 meccset kell lejatszaniuk ahhoz, hogy a bajnok kivetelevel mindenki kiessen elobb-utobb. Ha 2, 3, 4, 5, 8, 9 vagy 137 tanulo nevezett volna, akkor 1, 2, 3, 4, 7, 8 vagy 136 meccs lett volna (mindig a versenyzok szama minusz egy).

2015. júl. 8. 18:00
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2015. júl. 10. 15:17