Segítene valaki megoldani és elmagyarázná ezt a matek feladatot?


"Ábrázold a k(x)= (3x+10)/(x+2) hozzárendelési szabállyal megadott függvényt a x lehetséges értékeinél! Az ábrázolás előtt írd le a szaggatott vonalak helyét, a síknegyedeket és a függvény "alakját!"

Az átalakítás még valamennyire megy, ha a számlálóban az első számnál van x, de az ilyen leírásos dolgok nem.



2015. máj. 31. 18:49
 1/2 anonim ***** válasza:

Mivel tört alakú a hozzárendelési szabály valószínű hiperbolát fogsz kapni valamilyen formában.

Magába az eredeti kifejezésbe kezdj el behelyettesíteni értékeket és már látni fogod nagyjából hogy fog kinézni.

Ha már sejted akkor a [link] oldalon írd be a bal oldalra és meglátod jól gondoltad-e. Ez egy jó kis rajzoló, több hasonló alakú fgv-t is beírhatsz és meglátod a szabályszerűségeket.

2015. máj. 31. 19:04
 2/2 anonim ***** válasza:

Amúgy ugye az A + B/(C*x + D) alakú függvényeket tudod könnyen ábrázolni (az 1/x-et kell nyújtogatni meg tologatni, amit tudod hogy néz ki). Ilyen alakra szeretnéd hozni k(x)-et is. Erre az az általában alkalmazott trükk, hogy a számlálóban előállítod a nevező többszörösét. A 3*x 3-szorosa az x-nek, tehát a 3-szoros nevezőt szeretnénk látni a számlálóban, ami 3*x + 6. Ehhez csak ki kell vonni a számlálóból 4-et, de hogy ne rontsuk el, adjuk is hozzá:

k(x) = (3*x + 10 – 4 + 4)/(x + 2) = (3*x + 6 + 4)/(x + 2) = (3*(x + 2) + 4)/(x + 2) = 3 + 4/(x + 2),

amit már tudsz ábrázolni.

2015. máj. 31. 19:13