9. -es matek háziban kéne segíteni, valaki elmagyarázná, vagy legalább megoldaná ezt a 2 feladatot?


Egy kétjegyü számban a második jegy 3-mal kisebb,mint az első. Ha a számhoz hozzáadjuk a számjegyeit 59-et kapunk.mennyi az eredeti szám?


Ha kilenc kályhában öt és fél nap alatt tizenkét köbméter bükkfa ég el,mennyi nap alatt ég el 12 kályhában kilenc köbméter bükkfa?


2015. febr. 5. 17:29
 1/4 anonim ***** válasza:

Egy kis segitseg, fel kell irni a szamot tizesek, szazasok, stb. szerint. Mivel ket jegyu szam, itt csak tizesek lesznek, egy konkret pelda:


53 = 5 * 10 + 3


Ha a szamjegyei ismeretlenek akkor irhatnak ugy hogy:


A szam maga: x * 10 + y

szamjegyei: x, y

ezeket osszeadjuk 59-et kapunk:


x * 10 + y + x + y = 59

2015. febr. 5. 17:33
 2/4 anonim ***** válasza:
Vedd eszre hogy ket ismeretlenes egyenlet (x,y) es a feladat ket tenyt (egyenletet) kozol.
2015. febr. 5. 17:34
 3/4 anonim ***** válasza:
Az egyik egyenletet megadtam, a masikat probald meg felirni magadtol.
2015. febr. 5. 17:35
 4/4 anonim ***** válasza:

1. Tudjuk, hogy a második számjegy 3-al kisebb, mint az első. Tehát ha az első számjegy (Tízesek száma) x, akkor a második számjegy (egyesek száma) lesz x-3.


Ebből adódóan x darab tízes, és x-3 darab egyesből lesz a számunk, tehát a szám 10*x+(x-3).


Tudjuk továbbá még azt, hogy a számhoz hozzáadva a számjegyeit 59-et kapunk. Mik is a számjegyei? x és x-3. Tehát: 10*x+(x-3) + x+(x-3) = 59


Kicsit rendezzük:

11*x + 2*(x-3) = 11*x + 2*x - 6 = 13*x - 6 = 59

Hozzáadunk mindkét oldalhoz 6-ot:

13*x = 65

Elosztunk 13-al:

x=5


Ebből adódóan a szám nem lesz más, mint 52.

2015. febr. 5. 18:13