Az Állatiskola Sárkányosztályába 4 és 5 fejű sárkányok járnak. Egy négyfejű sárkánynak kétszer annyi négyfejű osztálytársa van, mint ötfejű, és a négyfejűek összes fejeinek a száma 1-gyel nagyobb, mint a háromfejűek összes fejeinek száma. Hány 3,4 és 5 fejű sárkány jár ebbe az osztályba, ha összes fejeik száma nem több, mint 132?2011. jan. 21. 16:34
1/4 anonim válasza:
Ha "Az Állatiskola Sárkányosztályába 4 és 5 fejű sárkányok járnak", akkor hogy kerülnek a oda a háromfejűek?
2/4 A kérdező kommentje:
nem tudom, feladatgyűjteményben ez volt, gondolom véletlen kihagyták a 3-ast.
2011. jan. 21. 17:33
3/4 vurugya béla válasza:
Legyen x a háromfejűek száma, y a négy és z az ötfejűeké.
A feladat információi:
y-1=2z
4y=3x+1
3x+4y+5z<133
az elsőből: y=2z+1
másodikból: 4(2z+1)=3x+1
azaz 8z+3=3x
Írjuk be az egyenlőtlenségbe 3x helyére és y helyére a kapott képleteket:
(3x+4y+5z=) 8z+3 + 4(2z+1) + 5z <133
azaz 23z+7<133 vagyis z<5,48
Mivel 8z+3=3x vagyis 8z=3x-3 , ezért z osztható 3-mal. De 5,48-nál kisebb, akkor z=3
x=9
y=7
Vagyis 9 háromfejű, 7 négyfejű és 3 ötfejű van.
vrrrr
4/4 anonim válasza:
Mindig csodáltam azt, aki érti a matekot. Respect!