12. -es matematika. számtani sorozatok. Valaki elmagyarázná nekem?


Az utóbbi pár napban hiányoztam úgy hogy teljes a sötétség. Valaki elmagyarázná nekem ezt a feladatot? :)


Egy számtani sorozat első három tagjának összege: -12

szorzata: 80

Melyik ez a három tag?


2011. szept. 14. 19:54
 1/5 anonim ***** válasza:
48%

első tag legyen: x

második x+d

harmadik x+2d

(d az a szám, amennyivel a sorozat tagjai növekednek)

x + x+d + x+2d = -12

x * (x+d) * (x+2d) = 80


Ebből meg tudod oldani?

Érdemes átnézni a számtani sorozat szócikket wiki-n.

Elég jól le van írva.

2011. szept. 14. 20:12
 2/5 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm a fáradozásodat, de sajnos még mindig kínai az egész...

nagyon szenilis vagyok matekból.

2011. szept. 14. 20:35
 3/5 anonim ***** válasza:
Ma már túl fáradt vagyok hozzá én is. :(
2011. szept. 14. 21:43
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Akkor folytatom, ahol az előző hozzászóló abbahagyta (én még nem vagyok annyira fáradt):


Tehát:


x + (x+d) + (x+2d) = –12

x * (x+d) * (x+2d) = 80 = x * (x+d) * (x+d + d)


3*x + 3*d = –12/ :3

x + d = –12/3 = –4

x = –4 –d


(–4 –d) * (–4 –d + d) * (–4 –d + 2d) = 80


(–4 – d) * (–4) * (–4 + d) = 80


(–4) * (–4 – d) * (–4 + d) = 80 /:(–4)


(–4 – d) * (–4 + d) = –20


16 – d²= –20, ebből:


d²= 36


d = ± 6


x = –4 –d = –4 –6 = –10, d = 6


x = –4 –d = –4 +6 = 2, d = –6


Két megoldás is van.

2011. szept. 14. 23:31
 5/5 anonim ***** válasza:

Némileg egyszerűsödik a megoldás, ha a középső taggal írod fel a sorozat tagjait

Ha sorozat tagjai a1, a2, a3, akkor írható

a1 = a2 - d

a2 = a2

a3 = a2 + d

A három tag összege

(a2 - d) + a2 + (a2 + d) = -12

vagyis

3*a2 = -12

és

a2 = -4

azonnal megvan az a2 értéke


A három tag szorzata

(a2 - d)*a2*(a2 + d) = 80

behelyettesítve a2-t

(-4 - d)*-4*(-4 + d) = 80


innen ugyanaz, mint rudolf.th megoldása

2011. szept. 15. 13:09