Valaki elmagyarázná nekem, hogy hogy kell megoldani ezt a feladatot (hőtan)?


A motorkerékpár tömlőjében a reggel 12 ℃-on márt nyomás 160 kPa. Tulajdonosa a forró aszfaltúton hagyta, ahol a hőmérséklet 48 ℃ . A gumitömlőben mért nyomás 170 kPa. Hány százalékkal nőtt meg a térfogata?

Nem az eredmény érdekel, hanem a megoldás menete :) Köszönöm előre is



2014. okt. 19. 17:25
 1/2 anonim ***** válasza:

Gondold végig, hogy milyen adatok vannak megadva.


Nyomás, hőmérséklet és térfogat.


pV=nRT -ből az nR állandó,


p1V1/T1 = p2*V2/T2 képlettel kell számolni.


V2/V1 a kérdés


V2/V1 = p1/p2 * T2/T1


Arar kell figyelni, hogy a T-t kelvinben kell beírni.

2014. okt. 19. 17:31
 2/2 anonim válasza:

A gázok fizikai állapotát mely tényezők jellemzik?

A nyomás, a térfogat, a hőmérséklet.

Ezek összefüggését kifejező törvény - ahogyan az első hozzászóló leírta..


p1V1/T1 = p2xV2/T2


Minden adat ismert, kivéve a V2 értékét. Ezt a fenti egyenlet rendezésével számíthatjuk ki:


V2 = p1xV1/T1 x T2/ p2


Térfogat növekedés = V2 - V1,

ahol V1 megfelel 100 %-nak


Térfogat növekedés %-ban = Y


aránypárral:

V1 : 100 = (V2 - V1) : Y


Y = (V2-V1)x100 / V1 (%-ban)

2014. okt. 19. 22:03