A feladat: Keressük meg az x^2+y^2=5 körnek a 2x-y+1=0 egyenessel párhuzamos érintőit.2014. szept. 8. 18:07
1/3 A kérdező kommentje:
Senki nem tudja.
2014. szept. 8. 19:15
2/3 anonim válasza:
Az egyenes egyenletéből y=2x+1, azaz a meredeksége 2.
Az ezzel párhuzamos egyenesek y=2x+B alakúak, ahol B értéke egyenlőre ismeretlen.
Keressük tehát az x^2+y^2=5 és y=2x+B algebrai egyenletekből álló rendszert.
Az érintő létezésére elégséges feltétel, hogy a diszkrimináns zérus, azaz:
5x^2+4Bx+B^2-5=0 egyenlet diszkriminánsa zérus kell legyen, azaz:
B^2=25, ebből B=+5 és -5.
A keresett érintők tehát:
y=2x+5 és y=2x-5
3/3 anonim válasza:
Az irányvektor párhuzamos az egyenessel, a
normálvektor pedig merőleges rá -