Hány oldala van a konvex sokszögnek, ha egy csúcsából húzható átlóinak száma 18?

Illetve, hány oldalú az a sokszög, amelyben a belső szögek összege 900°?
2015. ápr. 4. 12:37
 1/2 anonim ***** válasza:

Egy n-csúcsú (n>2 egész) konvex sokszög 1 csúcsából n-3 átló húzható (mivel saját magába és két szomszédjába nem megy átló). Ha egy csúcsból 18 átló húzható, akkor 21-szögről beszélünk.


Egy n-csúcsú konvex sokszög belső szögeinek összege 180°*(n-2). Ez azért van így, mert az n-3 darab átló n-2 darab háromszögre bontja a sokszöget, és minden háromszögben a belső szögek összege 180°. Tehát felírhatjuk az egyenletet:


180°*(n-2)=900° /osztunk 180°-kal


n-2=5, ebből n=7, tehát hétszögről van szó.

2015. ápr. 4. 13:03
 2/2 anonim ***** válasza:

1. Bármely tetszőleges csúcsból húzhatunk átlót a sokszög összes csúcsába, leszámítva a szomszédosokat (azokkal oldal köti össze) és az adott csúcsot. Így 18+3, azaz 21 csúcsú.

2. A n oldalú sokszöget egy kiválasztott csúcsból húzott átlókkal pontosan n-2 darab háromszögre bonthatjuk. A háromszögek belső szögeinek összege ekkor megegyezik az eredeti sokszög belső szögösszegével. Felhasználva, hogy egy háromszög belső szögeinek összege 180°, ez adódik: 900°/180° = 5, tehát a sokszöget 5 háromszögre bonthatjuk a fenti módon, így 5+2 = 7 oldalú.

2015. ápr. 4. 13:06