Két konvex sokszögnek együtt 20 oldala és 74 átlója van. Hány oldalúak a sokszögek?

2013. máj. 11. 12:36
 1/3 anonim ***** válasza:

A sokszög átlóinak száma n*(n-3)/2, ahol n az oldalak száma.

Az oldalak száma tehát 3-nál nagyobb, és 18-nál kisebb (20 oldal van összesen, és kettő darab sokszög kell).

OLdal Átló szám a fenti képlet alapján:

4 2

5 5

6 9

7 14

8 20

9 27

10 35

11 44

12 54

13 65

14 77

15 90

16 104

17 119,

látszik, hogy a 74 átló egy 6 oldalú és egy 13 oldalú sokszög átlóiból jön össze.

2013. máj. 11. 13:07
 2/3 anonim ***** válasza:
Bocs rossz gombot nyomtam: tehát innentől kezdeve kell keresni azt a párt, ahol az átlószám és az oldalszám is stimmel: ez pedig a 8 oldal 20 átlóval és 12 oldal 54 átlóval.
2013. máj. 11. 13:10
 3/3 anonim ***** válasza:

Van találgatásnál egzaktabb módszer is. :-)


Legyen

m, n - az oldalak száma

M, N - az átlók száma


Az átlók száma

n(n - 3) = 2N

m(m - 3) = 2M

Feltételek

n + m = 20

N + M = 74


Az elsőből

m = 20 - n


Behelyettesítve a másodikba

n(n - 3) = 2N

(20 - n)(20 - n - 3) = 2M


Összevonva a második zárójelben

n(n - 3) = 2N

(20 - n)(17 - n) = 2M


Összeadva a két egyenletet

n(n - 3) + (20 - n)(17 - n) = 2(N + M) = 148


A zárójelek felbontása, összevonás, egyszerűsítés után marad

n² - 20n + 96 = 0


Ennek gyökei a sokszögek oldalait adják

n1 = 12

n2 = 8

ill

n = 12

=====

m = 8

=====


DeeDee

***********

2013. máj. 11. 14:05