Jó a bizonyítás? Jól csináltam?


Az állítás a következő:

1+2+3+...+(n-1)+n=(n(n+1))/2


Teljes indukcióval való bizonyítás:


n=1

(1-1)+1=(1(1+1))/2

1=1

Tehát n=1 esetén igaz az állítás, vagyis bebizonyítottuk, hogy van olyan n szám, amelyre az állítás igaz.


Akkor most k+1-re kell megnézni, hogy igaz-e:

1+2+3+...+k+k+1=((k+1)(k+2))/2

(k(k+1))/2+k+1=((k+1)(k+2))/2

k(k+1)+2k+2=(k+1)(k+2)

k^2+k+2k+2=k^2+2k+k+2


Tehát akkor n=k+1-re is bizonyítottam az állítást, így minden n-re is igaz.



2015. ápr. 3. 19:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Ehhez nem értek, de ha belegondolsz, józan paraszti ésszel is ki lehet találni. Összeadod az első elemet meg az utolsót: n+1=n+1

Összeadod a másodikat és az utolsó előttit: (n-1)+2=n+1

És így folytathatod, mindig n+1 lesz az eredmény. Hányszor végzed el az összeadást? Hát amennyi elem van, tehát n-szer. Igen ám, de ebben minden kétszer szerepel, pl 1+n=n+1 stb. Tehát el kell osztani 2-vel. Így az eredmény: (n*(n+1))/2

2015. ápr. 3. 20:03
 2/13 A kérdező kommentje:

1-es válaszoló.

Amit te írsz, az a Gauss-féle számítási módszer, ha jól sejtem.

2015. ápr. 3. 20:07
 3/13 A kérdező kommentje:

Legalábbis ő volt az, aki összeadta elvileg 7 éves korában 1-től 100-ig a számokat


1+2+3+...+100

100+99+98...+1


(101*100)/2

És kijön az eredmény.

2015. ápr. 3. 20:09
 4/13 A kérdező kommentje:
De én úgy tudom, hogy alkalmazása nem jó, ha pl, csak az első 6 páratlan számot adom össze. Mert akkor úgy már nem jó a képlet szerint.
2015. ápr. 3. 20:12
 5/13 A kérdező kommentje:

Tehát Gauss-féle számítással:

Ha csak az első 6 páratlan számot adom össze, akkor

1+3+5+7+11+13

13+11+7+5+3+1

14+14+12+12+14+14


Tehát így már nem jó.

2015. ápr. 3. 20:16
 6/13 anonim ***** válasza:

előző!!!!


vazz, a 9-est kihagytad!!!!

2015. ápr. 3. 20:41
 7/13 anonim ***** válasza:

így elsőre jónak tűnik


amúgy a gauss-féle számolást nem úgy kell, hogy felírod visszafelé a számokat és összeadod az egymás alatt lévőket (nekem úgy tűnt te így csinálod)

hanem ha 1+3+5+11+13 van, akkor 1+13=14, 3+11=14 és a középső számnak itt nincs párja

nyilván nem kell ezt így végigcsinálni, csak nézd meg hány ilyen számpár van (a számok fele), ha ptlan db szám összege van, akkor meg a középsőt még pluszban hozzá kell adni

itt: 2*14+5

2015. ápr. 3. 20:47
 8/13 anonim ***** válasza:

bocs, nekem is kimaradt szám a sorból :D

de a lényeg ugyanaz


amúgy az is jó, ahogy te csinálod ha minden szám megvan, de az nem a gauss-féle (legalábbis mi nem ezt tanultuk)

2015. ápr. 3. 20:51
 9/13 A kérdező kommentje:

6-os válaszoló

Kihagytam, tévedni emberi dolog, de most én amúgy sem a Gauss-féle számításról kérdeztem, hanem a matematikai indukcióval kapcsolatban.

2015. ápr. 3. 20:53
 10/13 A kérdező kommentje:

8. válasz írójának figyelmébe


[link]


Ahogyan Gauss csinálta.

2015. ápr. 3. 20:56
1 2