Valaki el tudja magyarázni, hogy ennek a bizonyítása hogyan működik? Miért igaz ez a definíció?2015. febr. 15. 14:41
1/2 anonim válasza:
Legyen f(x) a fuggvenyunk.
Azt mondjuk, hogy f paratlan, ha f(-x)=-f(x), tehat "kikopi" a minusz elojelet.
Azt mondjuk, hogy f paros, ha f(-x)=f(x), tehat "elnyeli" a minusz elojelet.
A fuggvenyunket felirhatjuk mint f=g+h, ahol g paratlan es h paros.
A g igy nez ki: g(x)=(f(x)-f(-x))/2
A h igy nez ki: h(x)=(f(x)+f(-x))/2
Ellenorizd le, hogy g+h=f.
Mar csak annyit kell megmutatni, hogy g paratlan, illetve h paros. Ehhez a fenti definiciot hasznaljuk, tehat:
g paratlan <=> g(-x)=-g(x) (ide kell eljussunk)
g(-x)=(f(-x)-f(x))/2=-(f(x)-f(-x))/2=-g(x)
tehat g tenyleg paratlan.
Most hasonlokeppen h-ra is:
h paros <=> h(-x)=h(x) (ide kell eljussunk)
h(-x)=(f(-x)+f(x))/2=(f(x)+f(-x))/2=h(x)
tehat h tenyleg paros.
Ezt akartuk bizonyitani
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors és pontos választ!
2015. febr. 15. 15:19