Macskas2000 kérdése:

1. Hány olyan 1000-nél kisebb pozitív egész szám van, amely felírható két páros szám szorzataként?

2. Feri bácsi 14 nap alatt eszik meg egy rúd szalámit egyedül, feleségével együtt pedig 10 nap alatt. Hány nap alatt eszik meg egy rúd szalámit a felesége egyedül?

2015. jan. 1. 15:36
 1/4 anonim ***** válasza:
56%

1/(1/14+1/x)=10

10/14+10/x=1

x=35

2015. jan. 1. 16:48
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2015. jan. 1. 17:26
 3/4 anonim ***** válasza:
97%

1. Tegyük fel, hogy a keresett szám p*q alakú (p és q egész). Tudjuk, hogy p és q páros, tehát legyen p=2*k és q=2*l, ahol k és l egész számok (a 2* biztosít minket arra, hogy a szorzat páros lesz, mivel 2*valami/2=valami, és ha valami egész, akkor a 2-vel oszható a szorzat (definíció szerint)). Ezek szorzata így:


p*q=2*k*2*l=4*k*l. Erről a számról tudjuk, hogy osztható 4-gyel, mivel 4*k*l/4=k*l, és mivel k és l egészek, ezért k*l is biztosan egész.


Következésképp, ha egy szám felírható két páros szám szorzataként, akkor maga a szám osztható 4-gyel. Tehát csak azokat a számokat kell meghatároznunk, amelyek oszthatóak 4-gyel.


A legkisebb 1000-nél kisebb pozitív egész szám a 4, a legnagyobb a 996 (az 1000 lenne, de az nem kisebb 1000-nél, ebből levonva 4-et kapjuk az az előtti 4-gyel osztható egészet).


Tehát ezeknek a számoknak a számossága kell: 4, 8, 12, 16, ..., 996


Két lehetőségünk van:


1. Vegyük észre a következőt:


Az 1. szám a 4; 4=4*1

A 2. szám a 8; 8=4*2

A 3. szám a 12; 12=4*3

.

.

.


Tehát, ha a 4-et beszorozzuk a szám sorszámával, akkor megkapjuk a számot:


az n-edik szám ezzel 4*n lesz. Tudjuk, hogy a legnagyobb ilyen szám a 996:


4*n=996 /:4


n=249, tehát a fenti megállapítás alapján:


A 249. szám a 996; 4*249=996.


2. Ezt akkor tudjuk alkalmazni, ha már tanultátok a számtani sorozattal kapcsolatos dolgokat; látható hogy ezeknek a számoknak a szomszédukkal vett különbsége 4, tehát ez egy számtani sorozat, ahol a differencia d=4. A sorozat első tagja a(1)=4, a sorozat n-edik tagja a(n)=996. Kérdés az n, vagyis a 996 hányadik a sorban (mivel az az utolsó, ezért ennek a sorszáma adja meg, hogy hány olyan szám van, ami megfelel a feltételeknek).


A tanult képlet alapján:


a(n)=a(1)+(n-1)*d, behelyettesítünk:


996=4+(n-1)*4 /-4


992=(n-1)*4 /:4


248=n-1 /+1


249=n


Tehát 249 ilyen szám van.


Remélem ebből sikerül mindent megértened, ha mégsem, kérdezz bátran! :)

2015. jan. 1. 17:48
 4/4 A kérdező kommentje:
Igen sikerült! Nagyon szépen köszönöm! :D :*
2015. jan. 3. 13:59